Ընդդիմադիր ուժերը հայ ժողովրդի հետ միասին վերահաստատում են՝  Արցախյան հարցը հայկական օրակարգից դուրս չի եկել. Վահրամ Բաղդասարյան (Տեսանյութ)
03/09/2024 15:44
Ընդդիմադիր ուժերը հայ ժողովրդի հետ միասին վերահաստատում են՝ Արցախյան հարցը հայկական օրակարգից դուրս չի եկել. Վահրամ Բաղդասարյան (Տեսանյութ)
Երեկ և այսօր ընդդիմադիր տարբեր ուժեր հայ ժողովրդի հետ միասին վերահաստատում են, որ Արցախյան հարցը հայկական օրակարգից դուրս չի եկել. ՀՀԿ գրասենյակում  «ԼՂՀ անկեղծության հիմնախնդիրն իրավական և քաղաքական հարթություններում» համաժողովին հայտարարեց ՀՀԿ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բաղադասրյանը։
«Մենք չենք պատրաստվում մոռացության տալ հայ ժողովրդի արժանապատիվ և անվտանգ ապրելու իրավունքների հարցերը։ Այն ինչ մեր ժողովուրդը ձեռք է բերել այսօրվա պայքարի հերոս զավակների արյան միջոցով, ինչ մենք պահել ու զարգացրել ենք մինչև 2018թ.-ը, ցավոք այսօր չկա։ Արցախահայությունն իր պատմության ընթացում երբեք չի բռնագաղթվել, սակայն այսօր մենք կանգնել ենք այդ տխուր և դաժան փաստի առաջ, որը հաղթահարելու համար կրկնակի ջանքեր են պետք»,-ասաց նա։
Բաղդասարյանը նշեց, որ  ՀՀԿ հրավերի նպատակն արցախցիներին այսօր այն չէ, որ սփոփանքի խոսքեր ասեն, քանի որ սփոփում են անդառնալի կորուստների համար։
«Համաժողովի հիմնական նպատակներից մեկն է, որ ևս մեկ անգամ վերահաստատենք մեր տոկունությունը, լավատեսությունը և միասնականությունը Արցախի վերադարձի հետ կապված»,-ասաց նա։
Բաղդասարյանը նշեց, որ որպես պատասխանատու անձինք պետք է ի զորու լինեն ժամանակի ընթացքում ճիշտ կողմնորոշվել։ «Պետք է մեր երկրի համար սահմանել իրական ազգային օրակարգ, դուրս բերել ՀՀ-ն այս վտանգավոր իրավիճակից, և հայկական գործոնը կրկին վերադարձնել տարածաշրջանային օրակարգ՝ ամուր կանգնելով ազգային իղձերի ու շահերի հիման վրա»,-ասաց նա։

Ваграм Багдасарян: Оппозиционные силы вместе с армянским народом подтверждают, что вопрос Арцаха не снят с армянской повестки дня (Видео)
03/09/2024 17:15
Вчера и сегодня различные оппозиционные силы вместе с армянским народом подтверждают, что вопрос Арцаха не снят с армянской повестки дня. Об этом на конференции "Проблема искренности Нагорно-Карабахской Республики в правовом и политическом измерениях" в офисе РПА заявил заместитель председателя Республиканской партии Армении Ваграм Багадасрян.
«Мы не собираемся предать забвению права армянского народа жить достойно и безопасно. Того, что наш народ приобрел пролитой кровью сегодняшних героических сыновей, что мы сохранили и развивали до 2018 года, сегодня, к сожалению, нет. За всю свою историю армяне Арцаха никогда не были депортированы, но сегодня мы столкнулись с этим печальным и жестоким фактом, который требует удвоения усилий для его преодоления", - сказал он.
Багдасарян отметил, что цель приглашения РПА к народу Арцаха сегодня не в том, чтобы произнести слова утешения, поскольку утешают за невосполнимые потери.
"Одна из главных целей конференции - еще раз подтвердить нашу стойкость, оптимизм и единство в вопросе возвращения Арцаха", - сказал он.
Багдасарян отметил, что как ответственные люди они должны суметь со временем  правильно ориентироваться. "Необходимо создать реальную национальную повестку дня для нашей страны, чтобы вывести Республику Армения из этой опасной ситуации и снова вернуть армянский фактор в региональную повестку дня, твердо стоя на основе национальных мечтаний и интересов", - сказал он.