Մոնղոլիան և ԵԱՏՄ-ն ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր կկնքեն
Մոնղոլիան և Եվրասիական տնտեսական միությունը պայմանավորվել են ազատ առևտրի մասին ժամանակավոր համաձայնագիր կնքել։
Այս առնչությամբ Մոնղոլիայի նախագահ Ուխնաագին Խուրելսուխը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել է՝ ազատ առևտրի համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ կստեղծի Մոնղոլիայի համար՝ ընդլայնելու Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը։
«Այս համաձայնագիրը կբարելավի մեր երկրների միջև երկկողմ առևտրի  իրավապայմանագրայինն միջավայրը և նոր հնարավորություններ կստեղծի տնտեսական համագործակցության ընդլայնման համար»,- հավելել է նա։
Նշենք, որ Ռուսաստանի նախագահը Մոնղոլիայում է՝ պաշտոնական այցով. Խուրելսուխը Պուտինին հրավիրել էր այցելել Մոնղոլիա  2023 թվականի հոկտեմբերին՝ Պեկինում կայացած բանակցությունների ժամանակ։

Монголия и Евразийский экономический союз договорились заключить временное соглашение о свободной торговле
03/09/2024 18:38
Соглашение о свободной торговле с Европейским экономическим союзом (ЕАЭС) создаст для Монголии новые возможности для расширения сотрудничества с Россией. Об этом заявил монгольский президент Ухнаагийн Хурэлсух по итогам переговоров с российским лидером Владимиром Путиным.
"Монголия и Евразийский экономический союз договорились заключить временное соглашение о свободной торговле. Считаю, что данное соглашение улучшит нормативно-правовую среду двусторонней торговли между нашими странами и создаст конкретные новые возможности для расширения экономического сотрудничества", - сказал он.
Президент указал, что "общий объем торговли между Монголией и Россией за последние годы увеличивается, а также принимаются меры по изменению торгового дисбаланса".