Ազնիվ ու ռացիոնալ խոսակցության պահանջով. Վահե Հովհաննիսյան
«Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ, քաղաքական վերլուծաբան Վահե Հովհաննիսյանը գրում է. «Եթե մենք շարունակենք այս լրջությամբ և մակերեսայնությամբ պատկերացնել մեր վիճակը և անելիքները, ապա որոշ ժամանակ անց սեպտեմբերի 21-ը նշելու ենք Արցախի սեպտեմբերի 2-ի պես՝ ինչ-որ մի տեղ, ինչ-որ մի կերպ։
Այս սեպտեմբերի 21-ին օրեր են մնացել, փորձենք այս օրերն օգտագործել մի քանի բարդ հարցի հնարավորին չափ ազնվորեն պատասխանելու ու ռացիոնալ լուծումներ գտնելու համար։
Ինչպե՞ս ստացվեց, որ անկախ պետության 33-րդ տարում քաղաքական-հանրային պրոցեսներն առաջնորդում է հոգևորականը։ Սա խոսում է պետության խորքային տապալումների մասին։ Թվում էր՝ կար բավարար ժամանակ, որ ձևավորվեին քաղաքական անհրաժեշտ ինստիտուտներ, քաղաքական պայքարի ավանդույթներ, հանրային կյանքի-բանավեճի-համակեցության նորմեր և այլն։ Ֆորմալ ամեն ինչ ունեինք՝ Սահմանադրություն-օրենքներ-պետական կառույցներ-կուսակցություններ-ծրագրեր-անվտանգության հայեցակարգ-ազգային երազանք-հռչակված նպատակներ և այլ և այլն։ Ու հանկարծ պարզվեց, որ այս ամենը բուտաֆորիկ է։
Եթե միջավայրն է ծնում առաջնորդ, ապա պետք է փորձենք հասկանալ միջավայրը, որքան էլ այդ պրոցեսը լինի ցավոտ՝ ինքնաճանաչման տեսանկյունից։
Հասարակության վիճակ, առաջնորդության որակ, ինստիտուտների վիճակ, ազգային պոտենցիալ։ Մեզ սպառնում են վերացնել, էթնիկ զտում իրականացնել մեր իսկ երկրում, ջարդել մեր պետականությունը։ Գործի կեսն արել են, պատրաստվում են շարունակությանը։ Մենք կդառնանք առաջին պետությունը,  որը տեսնում է աղետը ու հանդարտ սպասում դրան՝ խաղաղ աշխատող խորհրդարանի ու ֆորմալ առկա քաղաքական ինստիտուտների պայմաններում։
Մինչև սեպտեմբերի 21-ը՝ անկախության 33-ամյակը, փորձելու եմ այս հարցերը հաջորդաբար դարձնել քննարկման առարկա։ Այս դժոխքից դուրս գալու համար պետք է հնարավորին չափ ազնիվ լինել՝ մեր մասին, իրար հետ։ Հանրային դաշտում արդեն նշմարվում են այդ բաց խոսակցության ծիլերը, ու դա շատ կարևոր է։ Պրոցեսը կարևոր է։
Ռացիոնալ ազնվությունն այն նախապայմանն է, որը թույլ կտա կոնսոլիդացնել ազգային առողջ պոտենցիալը՝ կասեցնելու համար հնարավոր ամենամեծ աղետը»։

Член группы «Альтернативные проекты» политолог Ваге Ованнисян пишет: «Если мы продолжим представлять нашу ситуацию и предстоящие шаги с такой "серьезностью" и поверхностностью, то через какое-то время мы будем праздновать 21 сентября, как 2 сентября Арцаха — где-нибудь, как-нибудь.
До 21 сентября остались считанные дни, давайте попробуем использовать эти дни, чтобы максимально честно ответить на некоторые сложные вопросы и найти рациональные решения.
Как получилось, что на 33-м году существования независимого государства политическими и общественными процессами руководит священнослужитель? Это говорит о глубоких провалах государства. Казалось, было достаточно времени для формирования необходимых политических институтов, традиций политической борьбы, норм общественной жизни-дебатов-сосуществования и т. д.
Формально у нас было все: Конституция-законы-госструктуры-партии-программы-концепция безопасности-национальная мечта-декларируемые цели и прочее и так далее. И вдруг оказалось, что все это бутафория.
Если среда создает лидера, то нам следует попытаться понять среду, каким бы болезненным ни был этот процесс с точки зрения самопознания.
Состояние общества, качество лидерства, состояние институтов, национальный потенциал.  Они угрожают нас уничтожить, провести этнические чистки в нашей стране, уничтожить нашу государственность. Половину работы сделали, готовятся к продолжению. Мы станем первым государством, которое видит катастрофу и спокойно ждёт её, в условиях мирно работающего парламента и формально существующих политических институтов.
До 21 сентября, 33-й годовщины независимости, я постараюсь сделать эти вопросы предметом обсуждения один за другим. Чтобы выбраться из этого ада, нам нужно быть максимально честными по отношению к себе, друг к другу. Семена этого открытого разговора уже видны в общественной сфере, и это очень важно. Этот процесс важен.
Рациональная честность является предпосылкой, которая позволит нам консолидировать здоровый национальный потенциал, чтобы предотвратить величайшую возможную катастрофу».