Ղազախստանում պարգևատրել են ՀՀ դեսպան Արմեն Ղևոնդյանին
2024 թ․ սեպտեմբերի 3-ին Ղազախստանի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Ղևոնդյանին ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության փոխվարչապետ – արտաքին գործերի նախարար Մուրատ Նուրտլեուն։
Հանդիպմանը քննարկվել են քաղաքական, առևտրատնտեսական և մշակութային-հումանիտար ոլորտներում Երևանի և Աստանայի միջև համագործակցության ընթացիկ վիճակն ու զարգացման հեռանկարները, դիտարկվել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կ․Տոկաևի՝ 2024 թ․ ապրիլի 14-15-ը Հայաստանի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի արդյունքներով ձեռք բերված ռազմավարական պայմանավորվածությունների իրագործման ընթացքը։
Ղազախստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում կայացած հանդիպման ընթացքում փոխվարչապետ Մուրատ Նուրտլեուն Արմեն Ղևոնդյանին է հանձնել 2-րդ աստիճանի «Достык» («Բարեկամություն») շքանշանը, որով Հայաստանի դեսպանը պարգևատրվել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով՝ «երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների և բազմաոլորտ փոխգործակցության զարգացման գործում ունեցած ավանդի» համար։
Իր շնորհակալական խոսքում Հայաստանի դեսպանն ընդգծել է, որ պետական պարգևի շնորհումը դիտարկում է որպես հայաստանյան և ղազախստանյան դիվանագետների՝ հայ-ղազախստանյան փոխգործակցության ներուժի բացմանն ու Հայաստանի և Ղազախստանի միջև Բարեկամության և համագործակցության մասին պայմանագրի, ինչպես նաև ի զարգացումը վերջինիս ընդունված այլ փաստաթղթերի դրույթների գործնական հագեցմանը միտված գործընկերության բարձր գնահատական։

Присуждение мне государственной награды рассматривает в качестве высокой оценки партнерства армянских и казахстанских дипломатов, направленного на раскрытие потенциала армяно-казахстанского взаимодействия и практическое наполнение положений Договора о дружбе и сотрудничестве между Арменией и Казахстаном. Об этом на встрече с  вице-премьером Правительства Казахстана, министром иностранных дел Муратом Нуртлеу 3 сентября заявил Чрезвычайный и полномочный посол Армении в Казахстан Армен Гевондян.
Как сообщили в пресс-службе МИД Армении, в ходе встречи Нуртлеу вручил Гевондяну орден «Достык» II степени, которым посол Армении награжден указом президента Казахстана за «вклад в развитие дружественных отношений и многопланового взаимодействия между двумя странами».
На встрече были обсуждены текущее состояние и перспективы развития сотрудничества Еревана и Астаны в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Рассмотрен ход реализации стратегических договоренностей, достигнутых в ходе официального визита президента Казахстан в Армению 14-15 апреля.