Սրբադասել Արցախյան գոյամարտի բոլոր նահատակներին, նոր Արցախյան շարժում ձևավորել, Արցախի Հանրապետության համար գործադրել «Պետություն՝ առանց տարածքի» հայեցակարգը․ Արմեն Աշոտյանի առաջարկները
07/09/2024 18:32
Քաղաքացիներից մեկը հարց է ուղղել, թե ինչ առաջարկներ ունի Արմեն Աշոտյանը՝ Արցախի հարցը միշտ ակտուալ պահելու ուղղությամբ, որպեսզի վաղը կոնկրետ լուծումներ լինեն։
«Չեմ հավակնում պատրաստի դեղատոմսեր առաջարկել այս կամ այն հարցով, սակայն ամբողջությամբ պատրաստ եմ լծվելու թիմային աշխատանքի, որի նպատակը պետք է լինի նոր Արցախյան շարժում ձևավորելը։
Ցավոք, հատվածական նախաձեռնությունները, անհատական ջանքերը, այս կամ այն առանձին իրականացվող նախագծերը, որքան էլ ստեղծվեն և առաջ մղվեն հայրենասեր և ազնիվ մարդկանց կողմից, չեն լուծելու այս իրականում համակարգային և խորը խնդիրը։
Նախկինում բարձրաձայնված իմ առաջարկություններից կարող եմ կրկին բարձրաձայնել Վեհափառ Հայրապետին ուղղված առաջարկս՝ սրբադասելու Արցախյան գոյամարտի բոլոր նահատակներին (Հայոց Ցեղասպանության զոհերի սրբադասման օրինակով)։
Կարծում եմ նաև, որ դեռևս ուշ չէ Արցախի Հանրապետության համար մշակել և գործադրել «Պետություն՝ առանց տարածքի» հայեցակարգը»,- պատասխանել է Արմեն Աշոտյանը։

Канонизировать всех мучеников Арцахской борьбы за выживание, сформировать новое Арцахское движение, запустить для Республики Арцах концепцию "Государство без территории" — Ашотян
07/09/2024 20:00
Одного из граждан поинтересовалось, какие предложения есть у Армена Ашотяна, чтобы Арцахский вопрос всегда был актуален, чтобы завтра можно было дать конкретные решения.
«Я не претендую на то, чтобы предложить готовые рецепты по тому или иному вопросу, но я полностью готов к совместной работе, целью которой должно стать формирование нового Арцахского движения.
К сожалению, частичные инициативы, индивидуальные усилия, те или иные отдельно реализованные проекты, как бы они ни создавались и продвигались патриотическими и честными людьми, не решат эту действительно системную и глубокую проблему.
Среди моих ранее высказанных предложений могу еще раз выразить предложение Его Святейшеству канонизировать всех мучеников Арцахской борьбы за выживание (на примере канонизации жертв Геноцида армян).
Также считаю, что еще не поздно выработать и запустить для Республики Арцах концепцию "Государство без территории"