Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների արդարադատության նախարարները «Ուկրաինայում կատարված միջազգային հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ» խորագրով համաժողովի արդյունքում հռչակագիր են ընդունել:
«Մենք՝ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների արդարադատության նախարարներս, հավաքվել ենք Լիտվայի Վիլնյուս քաղաքում՝ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի Լիտվայի նախագահության հովանու ներքո՝ լուծելու արդարադատության և հաշվետվողականության խնդիրները, որոնք առնչվում են Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիային»,- շեշտվում է հռչակագրում։
Հռչակագրով նախարարները նախ ողջունել են Ուկրաինայի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացման գործընթացը՝ դա համարելով միջազգային իրավունքի և միջազգային արդարադատության համար կարևոր առաջընթաց:
«Մենք վճռականորեն աջակցում ենք Միջազգային քրեական դատարանի հետաքննությանը՝ նպատակ ունենալով պատասխանատվության ենթարկել Ուկրաինայի տարածքում միջազգային հանցագործությունների մեղավորներին։ Մենք կոչ ենք անում բոլոր պետություններին աջակցել դատարանին՝ համագործակցելու իր ընթացիկ հետաքննության և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում»,–ասված է հռչակագրում:
Մյուս կետով նրանք վերահաստատել են Ուկրաինայի դեմ հանցագործության գործով հատուկ տրիբունալի ստեղծման անհրաժեշտությունը, որն ի վիճակի կլինի արդարություն իրականացնել՝ պատասխանատվության ենթարկելով ամենամեծ պատասխանատուին:
Հրապարակվել է նաև անդամ և դիտորդ երկրների ցանկը, որոնք աջակցել են հռչակագրին: Նրանց թվում են, օրինակ, Բելգիան, Բուլղարիան, Կանադան, Իտալիան, Ճապոնիան, Մոլդովան, Իսպանիան, Շվեյցարիան, Սան Մարինոն և այլ երկրներ: Հայաստանն այդ ցանկում չկա:
Aysor.am-ի հետ զրույցում ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը հաստատեց, որ Հայաստանն ի սկզբանե չի միացել հռչակագրին:

Министры юстиции Совета Европы приняли декларацию по случаю неформальной конференции «На пути к ответственности за международные преступления, совершенные в Украине».
«Мы, министры юстиции государств-членов Совета Европы, собрались в Вильнюсе, Литва, под эгидой председательства Литвы в Комитете министров Совета Европы для обсуждения важнейших вопросов правосудия и ответственности, связанных с агрессией России против Украины»,- подчеркивается в декларации..
Декларацией министры приветствовали процесс ратификации Украиной Римского статута Международного уголовного суда как важный шаг вперед для международного права и международного правосудия.
«Мы решительно поддерживаем расследование Международного уголовного суда, направленное на привлечение к ответственности лиц, совершивших подпадающие под его юрисдикцию международные преступления на территории Украины. Мы призываем все государства оказать содействие Суду в сотрудничестве с проводимым им расследованием и привлечении к ответственности виновных», – говорится в декларации.
Еще одним пунктом декларации министры подтвердили «необходимость создания эффективного Специального трибунала по преступлению агрессии против Украины, способного вершить правосудие, привлекая к ответственности тех, кто несет наибольшую ответственность».
Также представлен список стран, которые подписали данную декларацию: Албания, Андорра, Австрия, Бельгия, Болгария, Канада, Хорватия, Кипр, Чехия, Дания, Эстония, Финляндия, Франция, Грузия, Германия, Греция, Исландия, Ирландия, Италия, Япония, Латвия, Лихтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Республика Молдова, Монако, Черногория, Нидерланды, Северная Македония, Норвегия, Польша, Португалия, Румыния, Сан-Марино, Словения, Испания, Швеция, Швейцария, Украина, Соединенное Королевство, Соединенные Штаты Америки. Армении в этом списке нет.
В беседе с Aysor.am официальный представитель МИД Республики Армения Ани Бадалян подтвердила, что Армения изначально не присоединилась к Декларации.