Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորումն իրական խնդիր է, որի գոյությունը մշտական վտшնգ է ՀՀ-ի և տարածաշրջանային խաղաղության ու կայուն զարգացման համար․ Իրանագետ
08/09/2024 21:07
ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ, իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրել է.
«Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորումը իրական խնդիր է, որի գոյությունն մշտական վտանգ է Հայաստանի և տարածաշրջանային խաղաղության ու կայուն զարգացման համար։
Այդպես էլ չընկալելով Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի բնույթն ու էությունը, մենք շարունակում ենք կարծել, թե կան առանձին վերցրած Արցախյան հիմնախնդիր, սահմանազատման և սահմանագծման ինչ-որ հարց և այլ «տեղային» խնդիրներ։
Այս մոտեցումը մեզանում կտրականապես սխալ է և չի դիմանում որևէ քննադատության, քանի որ, դիցուք, Արցախի ամբողջական բռնազավթումից և այնտեղ իրականացված էթնիկ զտումից հետո էլ Հայաստանի հանդեպ պահանջները չեն դադարել, Սյունիքում, Տավուշում և Գեղարքունիքում զիջումներից ու Հայաստանի տարածքների բռնազավթումից հետո նույնպես մեր նկատմամբ լկտի նկրտումները շարունակվում են և այսպես շարունակ։
Մինչդեռ իրականում խնդիրն ինքը՝ Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորումն է իր բռնապետական և հակամարդկային վարչախմբով, որի այս տեսքով և ձևաչափով գոյությունն իսկ մշտական վտանգ է Հայաստանի և տարածաշրջանային խաղաղության ու կայուն զարգացման համար։
Հետևաբար Հայաստանում մեր պետության զարգացման և հզորացման խորքային օրակարգը պետք է ձևավորվի այն հիմնական ելակետից, ըստ որի՝  նույն այդ զարգացման և հզորացման առանցքային խոչընդոտը հենց արհեստածին Ադրբեջանն է իր բարբարոսական վարչախմբով կամ, այլ խոսքերով, մեզ համար պետք է գոյություն ունենա Ադրբեջանի խնդիր, որի լուծման պարագայում միայն մենք կկարողանանք ապահովել հազարամյակների խորքից եկող մեր պետականության արժանապատիվ զարգացման և հզորացման սուրբ նպատակի իրագործումը»։

Иранист: Искусственное образование под названием Азербайджан – это реальная проблема для Армении, мира в регионе и устойчивого развития
08/09/2024 21:43
Искусственное образование под названием Азербайджан представляет собой реальную проблему, существование которой является постоянной угрозой миру и устойчивому развитию Армении и региона. Об этом написал иранист Вардан Восканян.
«Не понимая природы и сути варварского бакинского режима, мы продолжаем думать, что существует отдельный Арцахский вопрос, некий вопрос демаркации и делимитации границы и другие «локальные» вопросы.
Такой подход для нас категорически неверен и не выдерживает никакой критики, потому что, к сожалению, даже после полной оккупации Арцаха и проведенных там этнических чисток, требования к Армении не прекратились, после уступок в Сюнике, Тавуше и Гегаркунике и оккупации армянских территорий наглые амбиции в отношении нас тоже продолжаются и так далее.
Между тем, на самом деле проблема заключается в искусственном образовании под названием Азербайджан с его диктаторским и антигуманным режимом, существование которого в таком виде и формате является постоянной угрозой миру и устойчивому развитию Армении и региона.
Следовательно глубинная повестка развития и укрепления нашего государства в Армении должна формироваться с той главной отправной точки, согласно которой ключевым препятствием на пути к этому самому развитию и укреплению является искусственный Азербайджан с его варварским режимом, или, другими словами, для нас должна быть азербайджанская проблема, решением которой только мы сможем обеспечить исполнение священной цели достойного развития и укрепления нашей государственности, идущей из глубины тысячелетий», - отметил иранист.