Բոլոր նրանք, ովքեր հիմա եկել են ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին փորձում են համոզել, որ կա վերադարձի հնարավորություն, արկածախնդիրներ են. Արթուր Հովհաննիսյան
10/09/2024 15:28
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն այս պահին չունի տեսլական, որով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները կարող են խաղաղ վերադառնալ իրենց տուն։ Որովհետև, նրա խոսքով, նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, ըստ էության, չկատարվեց։
«Ռուս խաղաղապահները չկարողացան ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունն իրենց հողում, ինչպես որ պետք է տեղի ունենար հայտարարության տեքստով: Դա իշխանության ձախողումը չէ: Դուք տեսաք, որ Ադրբեջանը գնաց ռազմական գործողությունների, և փորձեր արվեցին Հայաստանին նույնպես ներքաշել պատերազմի մեջ, որ Հայաստանի սահմաններին էլ պրոցեսներ տեղի ունենան»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արթուր Հովհաննիսյանը:
Ըստ ՔՊ-ականի՝  իշխանությունն ամեն կերպ փորձում է լուծել Արցախից բռնի տեղահանված քաղաքացիների խնդիրները, որպեսզի նրանք իրենց երջանկությունը կառուցեն Հայաստանում։
«Բոլոր նրանք, ովքեր հիմա եկել են ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին փորձում են համոզել, որ կա վերադարձի հնարավորություն, արկածախնդիրներ են, փորձում են այդ պրոցեսները գեներացնելով՝ լարվածություն մտցնել Հայաստան՝ նոր քաղաքական թոկ Հայաստանի վզին գցելու համար»,-ասաց նա:

Все те, кто приехал сейчас пытается убедить народ Нагорного Карабаха в возможности возвращения, являются авантюристами — Артур Ованнисян
10/09/2024 15:59
Секретарь фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян в настоящее время не имеет видения, согласно которому наши соотечественники, насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха, смогут мирно вернуться в свои дома. Потому что, по его словам, заявление от 9 ноября фактически не было выполнено.
По его оценке, генерируя эти процессы, такие люди пытаются внести напряженность в жизнь Армении, чтобы накинуть на шею страны новый политический поводок. Он пояснил, что на данный момент у него нет видения, согласно которому армяне, насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха, смогли бы мирно вернуться в свои дома, так как заявление от 9 ноября не было выполнено.
Ованнисян констатировал, что российские миротворцы не смогли обеспечить безопасность в Нагорном Карабахе, как это должно было произойти согласно заявлению. «Это не провал властей Армении. Азербайджан пошел на военные действия, были предприняты попытки втянуть в войну и Армению, чтобы и на ее границах происходили процессы», – добавил депутат.
Артур Ованнисян заверил, что власти всячески пытаются решить проблемы насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, чтобы они могли полностью интегрироваться в жизнь Армении.