Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Իրանի դիրքորոշումը․ ԱԳՆ
Սեպտեմբերի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Մոհամմադ Հասան Շեյխոլէսլամիին, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր:
Նախարար Միրզոյանը ողջունել է «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային ֆորումին իրանական կողմի մասնակցությունն ու կայացած մտքերի փոխանակումը։
Երկուստեք ընդգծվել է երկու հարևան, բարեկամ երկրների միջև ձևավորված բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությանը համահունչ՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով փոխգործակցության կարևորությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային բնույթի հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում հարատև կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ներդրվող ջանքերին, և այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացին։ Տարածաշրջանային տրանպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համատեքստում շեշտվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի հայեցակարգի հիմքում դրված սկզբունքների, մասնավորապես տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության անվերապահ հարգման հրամայականը, որի առնչությամբ իրանական կողմի հաստատուն դիրքորոշումն Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել»։

Арарат Мирзоян высоко оценил твердую позицию Ирана — МИД
10 сентября министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял заместителя министра иностранных дел Исламской Республики Иран Мохаммеда Хасана Шейхолеслами, сообщили в МИД.
«Собеседники обсудили вопросы, связанные с двусторонней повесткой дня и региональными событиями.
Министр Мирзоян приветствовал участие иранской стороны в международном форуме «Ереванский диалог» и обмен мнениями.
С обеих сторон была подчеркнута важность сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, посредством политического диалога на высоком уровне между двумя соседними и дружественными странами.
Собеседники обсудили региональные вопросы. Были упомянуты усилия по установлению прочного и стабильного мира на Южном Кавказе, и в этом контексте глава МИД Республикм Армения коснулся мирного процесса с Азербайджаном.
В контексте разблокирования региональных транспортных и экономических коммуникаций была подчеркнута необходимость безусловного соблюдения принципов, лежащих в основе концепции проекта «Перекресток мира», в частности территориальной целостности и суверенитета, а Арарат Мирзоян высоко оценил твердую позицию иранской стороны.