Հայաստանը ԵՄ անդամ չհանդիսացող 14-րդ երկիրն է, որ համագործակցության համաձայնագիր է կնքում Եվրաջասթի հետ. ՔՊ-ական պատգամավոր
10/09/2024 13:47
Այսօր Ազգային ժողովը վավերացրեց Հայաստանի քրեական վարույթներով իրավական համագործակցության ոլորտում իրավասու մարմինների և Եվրամիության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության (Եվրաջասթ) միջև համագործակցության մասին ՀՀ֊ԵՄ համաձայնագիրը։
«Եվրաջասթը Եվրամիության անդամ երկրներում մինչդատական վարույթի  օրինականության նկատմամբ հսկողության մեխանիզմները համակարգող և անդամ երկրների դատախազությունների միջև համագործակցությունը խթանող համաեվրոպական կառույց է։ Վերջինիս միջոցով իրականացվում է հավաքագրված տվյալների (այդ թվում` գաղտնի բնույթի տվյալների) փոխանակում ինչպես Եվրոպական միության անդամ, այնպես էլ` երրորդ երկրների պատկան մարմինների միջև։
Հայաստանը ԵՄ անդամ չհանդիսացող 14֊րդ երկիրն է, որ համագործակցության համաձայնագիր է կնքում Եվրաջասթի հետ (ինչպես օրինակ` ԱՄՆ֊ն, Մեծ Բրիտանիան, Նորվեգիան, Իսլանդիան, Շվեյցարիան և ԵՄ անդամության թեկնածու մի շարք երկրներ)։ Սա հնարավորություն կտա խորացնել Հայաստանի և Եվրամիության, ինչպես նաև` ԵՄ անդամ պետությունների պատկան մարմինների միջև համագործակցությունը անդրազգային և ծանր հանցագործությունների հետաքննության և նախաքննության ընթացքում»,-  այս մասին գրել է ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:

Армения является 14-й страной, не входящей в ЕС, подписавшей соглашение о сотрудничестве с Евроюстом — депутат правящей партии ГД
10/09/2024 14:43
Сегодня Национальное Собрание ратифицировало соглашение между Арменией и ЕС в сфере правового сотрудничества в уголовном судопроизводстве между компетентными органами Республики Армения и Агентством ЕС по сотрудничеству в области уголовного правосудия (Евроюст).
Евроюст — общеевропейская структура, которая координирует механизмы контроля за законностью досудебного производства в государствах-членах Евросоюза и способствует сотрудничеству между прокуратурами государств-членов. Через последнего осуществляется обмен собранными данными (в том числе конфиденциальными данными) как между членом Евросоюза, так и соответствующими органами третьих стран.
Армения является 14-й страной, не входящей в ЕС, подписавшей соглашение о сотрудничестве с Евроюстом (например, США, Великобритания, Норвегия, Исландия, Швейцария и ряд стран-кандидатов в ЕС). Это даст возможность углубить сотрудничество между Арменией и Евросоюзом, а также между соответствующими органами стран-членов ЕС при расследовании и предварительном расследовании транснациональных и тяжких преступлений", - написал председатель постоянной комиссии по вопросам евроинтеграции Национального собрания Арман Егоян.