Հայաստանն ու Թուրքիան կարող են լուծել բոլոր խնդիրները և լիովին կարգավորել հարաբերությունները, եթե թուրքական իշխանությունը քաղաքական կամք դրսևորի. Ռուբինյան
10/09/2024 15:29
Հայաստանն ու Թուրքիան կարող են լուծել բոլոր խնդիրները և լիովին կարգավորել հարաբերությունները նույնիսկ վաղը, եթե թուրքական իշխանությունը քաղաքական կամք դրսևորի, «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային ֆորումի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Իրականում, Հայաստանի բոլոր կառավարությունները 1991 թվականից՝ մեր երկրի անկախացումից ի վեր, երբևէ պատմությունը չեն դրել Թուրքիայի հետ բանակցային գործընթացի մեջ, մենք միշտ պատրաստ ենք եղել բացել սահմանները և հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ, և եթե մեր թուրք հարևանները քաղաքական կամք դրսևորեն, ապա կարող ենք լիովին կարգավորել հարաբերությունները նույնիսկ վաղը»,- ասաց նա։

Армения и Турция могут решить все проблемы и полностью урегулировать отношения, если турецкие власти проявят политическую волю — Рубинян
10/09/2024 16:20
Армения и Турция могут решить все проблемы и полностью урегулировать отношения уже завтра, если турецкие власти проявят политическую волю. Об этом в ходе международного форума "Ереванский диалог" заявил вице-спикер НС Армении, специальный представитель по нормализации отношений между Арменией и Турцией Рубен Рубинян.
«На самом деле все правительства Армении, начиная с 1991 года, когда наша страна стала независимой, никогда не привносили историю в переговорный процесс с Турцией. Мы всегда были готовы открыть границы и установить дипломатические отношения, и если наши турецкие соседи проявят политическую волю, мы сможем полностью урегулировать отношения уже завтра", - сказал он.