Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ կան տարածքային պահանջներ ՀՀ-ի նկատմամբ, բայց մենք դա բանակցային թեմա չենք դարձնում․ Փաշինյան
10/09/2024 11:51
ՀՀ Սահմանադրության մեջ  ոչինչ չկա այն ամենի մասին, ինչի մասին փորձ են անում վերագրել ՀՀ Սահմանադրությանը.  «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի բացման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ դեռ ընդհակառակը, Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ կան տարածքային պահանջներ ՀՀ-ի նկատմամբ։ Նրա խոսքով՝ 1991թ.-ին ընդունված Ադրբեջանի սահմանդրական ակտը ընկած է Սահմանադրության հիմքում, որտեղ հղում է արվում և բխում է 1918թ.-ի Ադրբեջանի առաջին հանարպետության ստեղծման հռչակարգրին, որտեղ էլ Ադրբեջանի տարածք է համարվում ՀՀ տարածքները։
«Բայց կարևոր է արձանագրել, որ մենք չենք դարձնում դա բանակցային թեմա, որովհետև Խաղաղության համաձայնեցված տեքստում ունենք դրույթ, որն ասում է, որ կողմերից որևէ մեկը չի կարող հղում անել իր ներքին օրենսդրությանը որպես արդարացում տվյալ միջազգային պայմանագրի դրույթները չիրականացնելու համար»,-ասաց նա։

В Конституции Азербайджана имеются территориальные претензии к Республике Армения, но мы не делаем это предметом переговоров — Пашинян
10/09/2024 12:08
В Конституции Республики Армения нет ничего о том, что пытаются приписать Конституции Республики Армения. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на открытии форума "Ереванский диалог".
По его словам, наоборот, в Конституции Азербайджана имеются территориальные претензии к Республике Армения. Конституционный акт, принятый Азербайджаном в 1991 году, лежит в основе Конституции, и в нём делается отсылка на Декларацию независимости Азербайджанской Республики 1918 года, где территории Республики Армения считаются территорией Азербайджана.
«Но важно отметить, что мы не делаем это предметом переговоров, потому что у нас есть пункт в согласованном тексте Мирного договора, который гласит, что ни одна из сторон не может ссылаться на положения своего внутреннего права в качестве оправдания для невыполнения им положений этого международного соглашения», - сказал он.