Հայաստանն ու Ադրբեջանն արդեն ունեն հսկիչ փաթեթ՝ «Խաղաղության պայմանագրի» համար. Փաշինյան
Սա իսկապես կարևոր պահ է մեր տարածաշրջանի համար, որպեսզի վերցնենք այն, ինչ արդեն համաձայնեցված է, «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի բացմանը հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն արդեն ունեն ավելի քան հսկիչ փաթեթ՝ «Խաղաղության պայմանագրի» համար.«Մենք առաջարկում ենք  համաձայնագրի 13+3 դրույթները դնել սեղանին, ստորագրել հիմա՝ որպես «Խաղաղության պայմանագիր» և անցնել հետագա հարցերի քննարկմանը։ Հույս ունեմ՝ հեղինակավոր  այս լսարանը կհամաձայնի, որ երբեք որևէ տեղ չի  եղել որևէ պայմանագիր, որ հասցեագրի ու լուծի բոլոր հարցերը։ Չկա նման պայմանագիր։ Եթե մենք, նույնիսկ, քննենք 20,50 հոդվածով, էլի լինելու են հոդվածներ, որոնք տվյալ պայմանագրում մնալու են չլուծված։ Չկան երկրներ, որոնց հարաբերությունները կարգավորվում են մեկ պայմանագրով»։
Փաշինյանը ընդգծեց, որ շատ կարևոր է դնել այն հիմքը կամ չմերժել այն հիմքը, որն արդեն դրված է իրենց մի քանի տարվա բանակցությունների արդյունքում. «Հույս ունեմ, որ մենք առաջիկայում առիթ կունենանք ստորագրել «Խաղաղության պայմանագրի» արդեն իսկ համաձայնեցված մասը և անցնել մնացած բանակցություններին՝ հետագա հարցերը լուծելու համար»։

У Армении и Азербайджана уже есть контрольный пакет по «Мирному договору» — Пашинян
Это действительно важный момент для нашего региона, чтобы реализовать то, о чем уже договорились, заявил премьер-министр Никол Пашинян на открытии международного форума "Ереванский диалог".
Он отметил, что у Армении и Азербайджана уже есть нечто большее, чем контрольный пакет для «Мирного договора». «Мы предлагаем выложить на стол пункты соглашения 13+3, подписать его сейчас как "Мирный договор" и перейти к обсуждению дальнейших вопросов. Я надеюсь, что эта уважаемая аудитория согласится с тем, что никогда и нигде не было соглашения, которое бы рассматривало и решало все вопросы. Такого договора нет. Даже если мы рассмотрим вопрос по 20, 50 статьям, все равно найдутся статьи, которые останутся нерешенными в данном договоре. Нет сторон, отношения которых регулируются одним договором».
Пашинян подчеркнул, что очень важно заложить основу или не отвергнуть ту основу, которая уже заложена в результате их многолетних переговоров. «Надеюсь, что в ближайшее время у нас будет возможность подписать уже согласованную часть "Мирного договора" и перейти к оставшимся переговорам для решения дальнейших вопросов».