Ակնհայտ է, թե ով և ինչ է արել ընդդեմ Արցախի ու արցախցիների․  այս առումով բանավեճ չի էլ կարող լինել․ Տիգրան Աբրահամյանն՝ իշխանությանը (Տեսանյութ)
10/09/2024 17:00
Ակնհայտ է, թե ով և ինչ է արել ընդդեմ Արցախի ու արցախցիների․ այս առումով բանավեճ չի էլ կարող լինել․ Տիգրան Աբրահամյանն՝ իշխանությանը (Տեսանյութ)
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի հայտարարությունը՝ խորհրդարանում․
«Եթե ժամանակին այսպես կոչված «Խաղաղության պայմանագիրը» ներառում էր Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների ողջ սպեկտորը, ապա ժամանակի ընթացքում դրա կնճռոտ դրույթները դուրս բերվեցին փաստաթղթից և առանձին քննարկումների դաշտ տեղափոխվեցին:
Ի սկզբանե այդ պայմանագրի առանցքային դրույթներն էին՝ Արցախի հարց, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակում և սահմանային ճշգրտումներ:
Արցախի հարցն իշխանությունը հետևողականորեն փորձում է հուղարկավորել՝ այն հանձնելով և թեման միջազգային ու ներհայաստանյան օրակարգից հանելով: Ի հեճուկս գործող կառավարիչների ինքնապաշտպանական հակադարձումներին, փաստական առումով ակնհայտ է, թե ով և ինչ է արել ընդդեմ Արցախի ու այնտեղ ապրող մեր հայրենակիցների: Ու այս առումով բանավեճ չի էլ կարող լինել:
Երկրորդը՝ չնայած այն հանգամանքին, որ ռեգիոնալ ապաշրջափակման թեման, որն Ադրբեջանն ու Թուրքիան ներկայացնում են որպես միջանցքի խնդիր, պայմանագրի փաստաթղթից դուրս է բերվել ու առանձին քննարկումների դաշտ տարվել, այնուամենայնիվ, դրան զուգահեռ քննարկումներն ու հնչող պաշտոնական հայտարարություններն այդ առանցքի՝ պահնորդական կազմակերպությունների կողմից հնարավոր վերահսկման վերաբերյալ, ցույց են տալիս, որ, ըստ էության, խնդիրը միջանցքային տրամաբանության մեջ է հանգուցալուծվելու:
Միամիտ պետք է լինել կարծելու համար, որ գտնվելու են պահնորդական կազմակերպություններ, որոնք որևէ արտաքին ազդեցության չեն ենթարկվելու:
Երրորդը՝ սահմանային ճշգրտումների շուրջ ստեղծված իրավիճակը ցույց է տալիս, որ մինչև այս պահը գործող մոտեցումը, երբ Ադրբեջանը բանակցությունների կամ ագրեսիայի միջոցով, իր ձևով, չակերտավոր ճշգրտումներ էր անում, իր ամրագրումն է ստացել նաև երկկողմ հաստատված կանոնակարգում:
Ինչո՞ւ եմ այդպես ասում, որովհետև կանոնակարգով հնարավորություն է ստեղծված, որպեսզի Ադրբեջանն իր նախապայմանները և շանտաժային գործիքակազմը շարունակի, նախընտրելի ուղղություններում Հայաստանից կրկին տարածքներ և ազդեցության գոտիներ պոկի, իսկ թե ինչ կլինի վերջում, արդեն կարելի է եզրակացնել:
Ադրբեջանի հետ բանակցությունների գործընթացն այս ժամանակահատվածում ընդգծված նախընտրական տրամաբանության ներքո է:
Տպավորությունս այդպիսին է, որովհետև իշխանությունը փորձում է ընտրական պրոցեսներին ընդառաջ՝ կարևոր չէ, թե դրանք հերթական, թե արտահերթ կլինեն, ստանալ մի փաստաթուղթ, որտեղ թեև Ադրբեջանի հետ բոլոր խնդրահարույց դրույթները չեն ներառվի, սակայն դրա վրա, սևով սպիտակի վրա, մեծատառով, գրված կլինի «խաղաղության պայմանագիր»:
Հետո, ինչպես նախորդ շրջափուլերում է եղել, մարդկանց կմոլորեցնեն, հայտարարելով, թե խաղաղություն ենք բերելու, սակայն իրականում ինչպես նույնիսկ իշխանության ղեկավարն էր խոստովանում, երաշխիք չկա, որ դրա ստորագրումից հետո նոր՝ ավելի դաժան պատերազմ չի լինի:
Այսպիսին է իրականությունը. սուտ, կեղծիք, հանցավոր գործունեություն կամ անգործություն, որը նոր ական է լինելու մեր պետականության համար»:

Очевидно, кто и что сделал против Арцаха и народа Арцаха: по этому поводу не может быть никаких дискуссий — Тигран Абрамян властям (Видео)
10/09/2024 18:03
Заявление парламентского депутата от фракции "Честь" Тиграна Абрамяна в НС:
«Если в свое время так называемый «Мирный договор» включал в себя весь спектр армяно-азербайджанских отношений, то со временем его смятые положения были удалены из документа и перенесены в поле отдельных обсуждений.
С самого начала ключевыми положениями этого соглашения были: вопрос Арцаха, разблокирование региональных коммуникаций и корректировка границ.
Власти последовательно пытаются закрыть вопрос Арцаха, стдав его и исключив тему Арцаха из международной и внутриармянской повестки дня. Вопреки оборонительным мерам нынешних управленцев, фактически очевидно, кто и что сделал против Арцаха и проживающих там наших соотечественников. И по этому поводу не может быть никаких споров.
Во-вторых, несмотря на то, что тема разблокирования региональных коммуникаций, которую Азербайджан и Турция преподносят как вопрос коридора, была исключена из документа договора и вынесена в поле отдельных дискуссий, однако параллельные дискуссии и официальные заявления относительно возможного контроля этой оси со стороны охранных предприятий показывают, что, по сути, проблема будет решена в коридорной логике.
Наивно полагать, что появятся охранные предприятия, которые не будут подчиняться никакому внешнему влиянию.
В-третьих, ситуация вокруг корректировки границ показывает, что подход, действовавший до сих пор, когда Азербайджан путем переговоров или агрессии по-своему внес «корректировки», также нашел свое подтверждение в утвержденном на двусторонней основе регламенте.
Почему я так говорю, поскольку посредством регламента для Азербайджана создана возможность продолжать свои предварительные условия и инструментарий шантажа, снова оторвать от Армении территории и сферы влияния в предпочтительных направлениях, а что будет в итоге, уже можно сделать вывод.
Процесс переговоров с Азербайджаном в этот период находится в предвыборной логике.
У меня сложилось впечатление, что, поскольку власти пытаются получить документ до начала избирательных процессов, не имеет значения, будут ли они очередными или внеочередными, в который, хотя все проблемные положения с Азербайджаном не будут включены, на нем черным по белому, заглавными буквами будет написано «мирный договор».
И потом, как это произошло в предыдущих раундах, люди будут введены в заблуждение, заявляя, что мы принесём мир, но на самом деле, как признал даже глава правительства, нет никакой гарантии, что после его подписания не начнется новая, более жестокая война.
Это реальность. ложь, подлог, преступная деятельность или бездействие, которые станут новой миной для нашей государственности».