Հայ-ադրբեջանական սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգն ուղարկվել է ՀՀ ՍԴ
Հայ-ադրբեջանական սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը, որին անցած շաբաթ հավանություն տվեց Հայաստանի կառավարությունն, ուղարկվել է Սահմանադրական դատարան՝ դրա սահմանադրականությունը ստուգելու համար, այսօր հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի ժամանակ՝ նշելով՝ սահմանազատման գործընթացում էական տեղաշարժ կա։ Այս մասին գրում է azatutyun.am-ը։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ այդ քննարկումների ընթացքում Կառավարության ներկայացուցիչը փոխվարչապետ, սահմանազատման հայկական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Գրիգորյանը կլինի:
Սահմանադրական դատարանի դրական որոշման դեպքում փաստաթուղթը Կառավարությունը կուղարկի Ազգային ժողով՝ վավերացման:
Կանոնակարգը սահմանված ժամկետից երկու ամիս ուշ ստորագրվեց, տեքստը հրապարակվեց դրանից միայն երկու օր հետո: Գործադիրը պարզաբանեց, թե բովանդակության գաղտնազերծման ուշացումը կապված է նաև Ադրբեջանի հետ գործընթացը հնարավորինս սինխրոնացնելու անհրաժեշտության հետ:
Ըստ այս փաստաթղթի՝ Երևանն ու Բաքուն համաձայնել են սահմանազատումն իրականացնել 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա, բայց այդ համաձայնությունը վերջնական չէ։ Կանոնակարգում նշվում է՝ գործընթացը հնարավոր է հետագայում՝ խաղաղության համաձայնագրի ընդունումից հետո, այլ սկզբունքներով ընթանա։
Կանոնակարգը 7 հոդված ունի, հիմնականում գործընթացին վերաբերող տեխնիկակական տվյալներ են, ընդհանրական ձևակերպումներ։

Регламент армяно-азербайджанских комиссий по делимитации границы направлен в Конституционный суд Армении
10/09/2024 13:46
Регламент армяно-азербайджанских комиссий по делимитации границы, одобренный правительством Армении на прошлой неделе, направлен в Конституционный суд для проверки его конституционности. Об этом сегодня, 10 сентября, в своем выступлении на международной конференции «Ереванский диалог» заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, добавив, что в процессе делимитации есть существенные подвижки.
Ранее было объявлено, что в ходе этих обсуждений представителем правительства будет вице-премьер, председатель армянской комиссии по демаркации и делимитации Мгер Григорян.
В случае положительного решения Конституционного суда документ будет направлен правительством на ратификацию в Национальное собрание.
Напомним, что регламент был подписан на два месяца позже установленного срока, текст был опубликован только через два дня после этого. В правительстве пояснили, что задержка с рассекречиванием контента также связана с необходимостью максимально синхронизировать процесс с Азербайджаном. Согласно этому документу, Ереван и Баку согласились провести демаркацию в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года, но это соглашение не является окончательным. В регламенте отмечается, что процесс может быть продолжен в будущем, после принятия мирного соглашения, по другим принципам. В регламенте 7 статей.