ԱՄՆ-ն  կրկնապատկել է ՀՀ-ին տրամադրվող ֆինանսավորման շեմը՝ 120 մլն դոլարից դարձնելով 250 մլն՝  խթանելու ժողովրդավարության և տնտեսության զարգացումը երկրում
11/09/2024 10:32
ԱՄՆ-ն կրկնապատկել է ՀՀ-ին տրամադրվող ֆինանսավորման շեմը՝ 120 մլն դոլարից դարձնելով 250 մլն՝ խթանելու ժողովրդավարության և տնտեսության զարգացումը երկրում
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն ստորագրել են ՀՀ և ԱՄՆ միջև զարգացմանն ուղղված համագործակցության դրամաշնորհային համաձայնագրի փոփոխությունը. հայտնում են Կառավարությունից։
Վերջինիս արդյունքում ավելի քան կրկնապատկվում է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի համաձայնագրի շրջանակում տրամադրվող գումարի շեմը՝ 120 միլիոն դոլարից դառնալով 250 միլիոն դոլար, ինչպես նաև ընդլայնվում են համատեղ ծրագրերի ոլորտները:
Ընդլայնված համաձայնագիրը կներառի այնպիսի առանցքային ոլորտներ, ինչպիսիք են՝ աղետների ռիսկի կառավարումը, կիբեռանվտանգությունը, պարենային և էներգետիկ անվտանգությունը, տարածաշրջանային համագործակցությունն ու առևտուրը, ժողովրդավարական գործընթացները և տնտեսական ներառական զարգացումը:
«Հայաստանի համար կարևորը ոչ միայն ֆինանսական աջակցությունն է, այլև մեր համատեղ ծրագրերի արդյունքում խթանվող ժողովրդավարական արժեքները, ստեղծարար գաղափարներն ու զարգացած գործարար մշակույթը: Վերջիններիս ներդրումը մեր երկրում թույլ է տալիս իրականացնել հիմնարար բարեփոխումներ և բարձրացնել քաղաքացիների կյանքի որակը»,- նշել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ-ին հավակնոտ բարեփոխումների Հայաստանի օրակարգն իրականացություն դարձնելու ճանապարհին աջակցելու համար:
«Այս փոփոխությունը ցույց է տալիս մեր հանձնառությունը Հայաստանի հետ մեր գործընկերությանը: Մեծացնելով մեր աջակցության ծավալը և ընդլայնելով մեր ծրագրերը՝ մենք օգնում ենք Հայաստանին զարգանալ և հաջողության հասնել: Մեր աշխատանքը Հայաստանի կառավարության և նախարարությունների հետ վճռորոշ դերակատարություն ունի մեր ընդհանուր նպատակներին հասնելու գործում», - ասել է ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն:

Вице-премьер Мгер Григорян и директор армянской миссии Агентства международного развития Соединенных Штатов Америки Джон Аллело подписали изменение в грантовое соглашение о развитии сотрудничества между Арменией и США.
В результате более чем в два раза увеличивается порог суммы, предоставляемой в рамках соглашения USAID, со 120 миллионов долларов до 250 миллионов долларов, а также расширяются области совместных программ.
Как сообщили в правительстве, расширенное соглашение будет охватывать такие ключевые области, как управление рисками стихийных бедствий, кибербезопасность, продовольственная и энергетическая безопасность, региональное сотрудничество и торговля, демократические процессы и инклюзивное экономическое развитие.
«Для Армении важна не только финансовая поддержка, но и демократические ценности, творческие идеи и развитая бизнес-культура, продвигаемые в результате наших совместных программ. Внедрение последних позволяет нам проводить фундаментальные реформы в нашей стране и повышать качество жизни граждан», - отметил вице-премьер Мгер Григорян, поблагодарив США за содействие на пути претворения в жизнь амбициозной программы реформ в Армении.
«Это изменение демонстрирует нашу приверженность партнерству с Арменией. Увеличивая объем нашей поддержки и расширяя наши программы, мы помогаем Армении развиваться и добиваться успеха. Наша работа с правительством и министерствами Армении играет решающую роль в достижении наших общих целей», - сказал Джон Аллело.