Արարատ Միրզոյանը և Միգել Անխել Մորատինոսը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ
11/09/2024 15:05
«Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի բարձր ներկայացուցիչ Միգել Անխել Մորատինոսին:
Զրուցակիցները քննարկել են ՄԱԿ կառույցների հետ ՀՀ փոխգործակցության հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել ընթացիկ ծրագրերին և առաջիկա միջոցառումերին:
Երկուստեք ընդգծվել է միջմշակութային երկխոսության, մշակութային արժեքների պաշտպանության, հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում երիտասարդության ներգրավածության, դերի ավելացման ու այդ ուղղթյուններով Քաղաքակրթությունների դաշինքի շրջանակներում համագործակցության հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը և Միգել Անխել Մորատինոսը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ։ Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության հաստատման համատեքստում կարևորվել է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին անվերապահ հավատարմության կարևորությունը:

Арарат Мирзоян и Мигель Анхель Моратинос обменялись мнениями по вопросам региональной стабильности и безопасности
11/09/2024 15:18
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян в рамках международного форума «Ереванский диалог» принял Высокого представителя Альянса цивилизаций ООН Мигеля Анхеля Моратиноса.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества Республики Армения со структурами ООН. Были упомянуты текущие программы и предстоящие мероприятия.
С обеих сторон были подчеркнуты вопросы межкультурного диалога, защиты культурных ценностей, вовлечения молодежи в различные сферы общественной жизни, повышения ее роли и сотрудничества в рамках Альянса цивилизаций.
Арарат Мирзоян и Мигель Анхель Моратинос также обменялись мнениями по вопросам региональной стабильности и безопасности. В контексте установления прочного мира на Южном Кавказе была подчеркнута важность безоговорочного соблюдения основополагающих принципов международного права.