Մենք ասում ենք` եկեք ստորագրենք համաձայնեցված կետերով պայմանագիրը ու շարունակենք այլ հարցերի վերաբերյալ քննարկումը, Ադրբեջանն ասում է` չէ. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
11/09/2024 16:57
Խաղաղության պայմանագրում կա 13 հոդված, որ պաշտոնապես համաձայնեցված է, ԱԺ-ում  հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Նախաբանն ամբողջությամբ համաձայնեցված է, թղթի վերնագիրն ամբողջությամբ համաձայնեցված է, ևս  երեք հոդված մասնակի է համաձայնեցված, կան մասեր, որոնք համաձայնեցված չեն: Կա մեկ հոդված, որն ընդհանրապես համաձայնեցված չէ»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով` այն, ինչը համաձայնեցված է, անդրադառնում է երկու պետությունների հարաբերության հիմնարար սկզբունքներին:
«Մենք ասում ենք` եկեք դա ստորագրենք ու շարունակենք այլ հարցերի վերաբերյալ քննարկումը»,- նշեց նա:
Նրա խոսքով, սակայն, Ադրբեջանն ասում է` չէ, կարևոր հարցեր կան, որոնք պետք է արտահայտվեն:
«Մեր հարցը հետևյալն է` երբ որ մենք, ենթադրենք, կարևոր հարցերն արտահայտենք, էլ չեն լինելո՞ւ կարևոր հարցեր: Փաստ է, որ աշխարհում չկա այնպիսի պայմանագիր, որը բոլոր հարցերին պատասխան է տալիս»,- ասաց Փաշինյանը:

Никол Пашинян: Мы говорим, давайте подпишем соглашение с согласованными пунктами и продолжим обсуждение по другим вопросам, Азербайджан говорит - нет (Видео)
11/09/2024 17:17
В мирном соглашении официально согласовано 13 статей, заявил премьер-министр Никол Пашинян в Национальном Собрании.
«Полностью согласована преамбула к проекту мирного договора, название документа полностью согласовано, еще три статьи согласованы частично, есть несогласованные части. Есть одна статья, которая вообще не согласована", - сказал он.
По словам Пашиняна, то, что согласовано, касается фундаментальных принципов отношений между двумя государствами.
"Мы говорим: давайте подпишем и продолжим обсуждение по другим вопросам", - сказал он.
Однако, по его словам, Азербайджан говорит: нет, есть важные вопросы, которые должны быть отражены в договоре.
"Наш вопрос заключается в следующем: если мы, допустим, отразим важные вопросы в этом документе, останутся ли еще важные вопросы? Это факт, что в мире нет такого соглашения, которое отвечало бы на все вопросы", - сказал Пашинян.