«Միասին» շարժումը ՀՀ կառավարությունից պահանջում է միջազգային օրակարգում ներառել Ադրբեջանից բռնի տեղահմանված հայերի շահերի պաշտպանության հարցը. ակցիա
12/09/2024 11:43
«Միասին» շարժումը բողոքի ակցիա է իրականացնում Կառավարության շենքի մոտ։
Շարժման մասնակիցները պահանջում են ՀՀ կառավարությունից դիվանագիտական միջազգային օրակարգում ներառել Ադրբեջանից բռնի տեղահանված բնիկ հայ ազգաբնակչության շահերի պաշտպանության հարցը։
Շարժման անդամ Նարինե Դիլբարյանը նշեց, որ բռնի տեղահանված ազգաբնակչություն ասելով նկատի ունեն շուրջ 1 մլն 200 000 հայերի իրավունքների շահերի պաշտպանությունը։
«Դա վերադարձի իրավունք է, մշակութային հուշարձանների պահպանության իրավունքն է, և ամենակարևորը՝ գերիների վերադարձը՝ COP29-ից առաջ»,-ասաց նա։

Проходит акция протеста: Движение «Вместе» требует от правительства Армении включить вопрос защиты интересов армян, насильственно переселенных из Азербайджана, в международную повестку дня
12/09/2024 12:08
Движение «Вместе» проводит акцию протеста возле здания правительства.
Участники движения требуют от правительства РА включить в международную дипломатическую повестку вопрос защиты интересов коренного армянского населения, насильственно переселенного из Азербайджана.
Член движения Нарине Дилбарян отметила, что под насильственно переселенным населением имеется в виду защита прав около 1 миллиона 200 тысяч армян.
"Это право на возвращение, право на сохранение памятников культуры и, самое главное, возвращение пленных перед COP29", - сказала она.