Չի կարող  իրական  խաղաղություն հաստատվել տարածաշրջանում հայ ժողովրդի օրինական իրավունքների ոտնահարման պայմաններում. «Միասին»
12/09/2024 13:13
Չի կարող իրական խաղաղություն հաստատվել տարածաշրջանում հայ ժողովրդի օրինական իրավունքների ոտնահարման պայմաններում. «Միասին»
«Միասին»   այլընտրանքային  հասարակական-քաղաքական շարժման համակարգող խորհուրդը հայտարարություն է տարածել․
«Արդեն ավելի քան երեսունվեց տարի է Ադրբեջանի ԽՍՀ-ից բռնի տեղահանված մեկ միլիոնից ավելի հայերի հարցը մնում է առկախված: Տարիներ շարունակ Հայաստանի իշխանությունները, տեղի տալով ադրբեջանական խեղաթյուրումներին, թե՛ պաշտոնական տեղեկատվությամբ, թե՛ հրապարակային ելույթներում հնչեցրել են Ադրբեջանից արտաքսված հայերի ոչ հավաստի թիվ՝ 600-700 հազար, ըստ ամենայնի հիմք ընդունելով միայն Հայաստան տեղափոխված ու  այստեղ որպես փախստական գրանցված հայերի թվաքանակը: Իսկ որքա՞ն հայ է տեղափոխվել աշխարհի այլ երկրներ, շրջանցելով Հայաստանը, որևէ տեղ հստակ  հաշվառված չէ:
Համացանցում առկա է Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովի ելույթը, որտեղ նա փաստում է, որ միայն Բաքվում 1988թ. դրությամբ ապրում էին 500 հազար հայեր: Հայերն իրենց բնօրրանում ապրել են ամենուրեք՝ Արցախում` 96%, Նախիջևանում (60% և ավելի) Գանձակ-Կիրովաբադում` 50%, Շահումյանի, Քարհատի (Դաշքեսանի), Խանլարի, Շամխորի  շրջաներնում` 70-95%, Մինգեչաուրում, Եվլախում, Գերանբոյում, Շեմախայում, Շեքիում, Ղազախում, Թովուզում, Բարդայում, Զակատալայում, Սումգայիթում: Այսինքն, աշխարհագրական Ադրբեջանում, կրկնում ենք, իրենց բնօրրանում հազարամյակներով ապրել են հայերը, ու, հասկանալի է, որ այդ տարածքների վրա  Ադրբեջան պետություն  հայտնվելուն պես  հայ ժողովուրդը այդտեղից չէր կարող անհետանալ: Բացի այն, որ Ադրբեջանում տեղի իշխանության ներկայացուցիչները դիմում էին հայերին կրոնափոխ լինելու կամ ազգությունը փոխելու պահանջով, իշխանության վերին օղակներում թաքցնում էին մարդահամարների իրական տվյալները՝ անընդհատ նվազեցնելով հայերի իրական թվաքանակը: Այս արարքները նման են  գողի հոգեբանությանը՝ օգտագործել ցանկացած առիթ գողոնի տիրոջը ոչնչացնելու համար, որպեսզի գողոնը մնա գողի մոտ:
Տասնամյակներ շարունակ այդ տարածքներիի հայության վերադարձի  հարցը  անընդհատ բարձրացվել է իշխանությունների առջև, սակայն խնդիրը համարժեք արձագանքի չի արժանացել:
Սակայն այսօր, երբ օրինական, միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան ձևավորված  Արցախի Հանրապետությունը  բռնազավթված ու ցեղասպանական գործողություններով  էթնիկ զտմամբ հայաթափված է, մենք լռել այլևս  չենք կարող, հատկապես այն դեպքում,  երբ Ադրբեջանի ղեկավարը լկտի պահանջ է ներկայացնում  Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ապահովելու կեղծ և շինծու՝ թվով 300 հազար ադրբեջանցիների անվտանգ բնակությունը Հայաստանում։
Ուստի մենք՝ Ադրբեջանից գաղթած շուրջ 1,2 մլն. հայության ներկայացուցիչներս, պահանջում ենք բանակցությունների միջազգային օրակարգ ներառել այսօրվա Ադրբեջանի տարածք՝ հայության հազարամյա բնօրրան, հայերիս անվտանգ վերադարձի ու  ապրելու իրավունքի հարցը:
Չի կարող  իրական  խաղաղություն հաստատվել տարածաշրջանում հայ ժողովրդի օրինական իրավունքների ոտնահարման պայմաններում»։

Подлинный мир не может быть установлен в регионе в условиях нарушения законных прав армянского народа: Движение «Вместе»
12/09/2024 13:54
Координационный совет альтернативного общественно-политического движения "Вместе" распространил заявление, требуя включить в дипломатическую повестку страны вопрос о безопасном возвращении 1,2 млн армян, насильственно перемещенных из Азербайджанской ССР более 30 лет назад.
«Уже более тридцати шести лет остается нерешенным вопрос о более чем 1,2 млн армян, насильственно перемещенных из Азербайджанской ССР.
Власти Армении, поддаваясь азербайджанским искажениям, как в официальной информации, так и в публичных выступлениях, на протяжении многих лет озвучивали недостоверную цифру изгнанных из Азербайджана армян: 600-700 тысяч, принимая, видимо, за основу только число армян, переехавших в Армению и зарегистрированных здесь в качестве беженцев. А сколько армян переселилось в другие страны мира, минуя Армению, нигде четко не зафиксировано".
Также приводится заявление бывшего президента Азербайджана Аяза Муталибова, согласно которому только в Баку в 1988 году проживало около 500 тыс. армян. Армяне составляли значительную часть населения в Карабахе (96%), Нахичевани (более 60%), Гяндже (50%) и других регионах.
На протяжении десятилетий перед властями постоянно поднимался вопрос возвращения армян на эти территории, однако этот вопрос не получил должного ответа.
Однако сегодня, когда образованная на законных основаниях и в соответствии с нормами международного права Республика Арцах оккупирована и деарменизирована в результате этнических чисток посредством актов геноцида, мы больше не можем молчать, особенно когда лидер Азербайджана выдвигает наглое требование Республике Армения обеспечить безопасное проживание азербайджанцев в Армении, называя ложную и сфабрикованную цифру 300 тысяч.
"Поэтому мы, представители около 1,2 миллиона армян, изгнанных из Азербайджана, требуем включить в международную повестку переговоров вопрос безопасного возвращения нас армян и права жить на территории сегодняшнего Азербайджана, тысячелетней колыбели армянства.
Подлинный мир не может быть установлен в регионе в условиях нарушения законных прав армянского народа».