Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը կոչ է արել համախմբվել և աջակցել բռնի տեղահանված արցախցիներին
«Հայկական մի շարք կազմակերպությունների հետ համագործակցաբար «MUNK» Germany նախաձեռնությունը և ՀԲԸՄ - Վառնայի մասնաճյուղը «Ռադիո Վառնա» արվեստի մեծ դահլիճում սեպտեմբերի 11-ին հանդիպում են կազմակերպել Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև Արմավիրի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Սիոն արքեպիսկոպոս Ադամյանն ու «MUNK» Germany-ի ներկայացուցիչը։
Վրթանես Սրբազանը հանդիպման ժամանակ իր մտահոգություններն է ներկայացրել Արցախում գտնվող հոգևոր և պատմամշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգների կապակցությամբ։ Նա կոչ է արել համախմբվել և աջակցել շուրջ 120 000 բռնի տեղահանված արցախահայերին:
Հանդիպման ընթացքում ցուցադրվել են վավերագրական ֆիլմեր` 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի և 2023 թվականի սեպտեմբերին ռազմական ագրեսիայի և ցեղասպանության սպառնալիքի պայմաններում տեղի ունեցած արցախահայության բռնի տեղահանության մասին»։

Глава Арцахской епархии Вртанес Абрамян призвал сплотиться и поддержать вынужденных переселенцев Арцаха
14/09/2024 17:23
Арцахская епархия ААЦ сообщает:
«В сотрудничестве с рядом армянских организаций инициатива MUNK Germany и Варненский филиал AGBU 11 сентября в Большом зале искусств «Радио Варна» организовали встречу с предстоятелем Арцахской епархии, Его Преосвященством епископом Вртанесом Абрамяном. На встрече присутствовали также предстоятель Армавирской епархии, Его Преосвященство архиепископ Сион Адамян и представитель Munk Germany.
Во время встречи Вртанес Србазан выразил обеспокоенность в связи с опасностями, угрожающими духовному и историко-культурному наследию Арцаха. Он призвал сплотиться и поддержать около 120 000 насильственно депортированных арцахских армян, ставших жертвами гуманитарного кризиса.
В ходе встречи были показаны документальные фильмы о 44-дневной войне 2020 года и насильственной депортации армян Арцаха, произошедшей в условиях военной агрессии и угрозы геноцида в сентябре 2023 года».