Բոլորը գիտեին, որ Արցախն ուժասպառ անելուց հետո Ադրբեջանը հարվածելու է․ 9 ամիս ժամանակ կար ագրեսիան կանխելու համար, բայց չարվեց․ Տիգրան Աբրահամյան
Հայաստանի իշխանությունը, միջազգային դերակատարները բլոկադայի մեկնարկից սկսած` 9 ամիս ժամանակ ունեին ադրբեջանական ագրեսիան կանխելու համար, բայց չարվեց, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը:
«2023 թվականի հուլիս-օգոստոս-սեպտեմբեր ամսվա գրառումներս եմ նայում` նույնիսկ պարզ աչքով նկատելի էր, որ Ադրբեջանը շրջափակման միջոցով Արցախն ուժասպառ անելուց հետո հարվածելու է:
Այն, ինչ փաստերն ու վերլուծություններն էր ցույց տալիս, բնականաբար ավելի մեծ ծավալով ու ստույգ տիրապետում էին պետության այն կառույցները, որոնք ֆունկցիոնալ առումով նման իրավասություններ ունեին:
Հայաստանի իշխանությունը, միջազգային դերակատարները բլոկադայի մեկնարկից սկսած 9 ամիս ժամանակ ունեին ադրբեջանական ագրեսիան կանխելու համար, բայց չարվեց:
Բոլորը գիտեին, որ հարվածելու են, բայց այսօր պատասխանատվություն կրելու փոխարեն հիմնական մեղավորները զբաղված են իրենց հանցագործությունները պարտակելով և տարբեր գործիքների միջոցով այլոց վրա բարդելով»,- նշել է Աբրահամյանը:

Все знали, что, обессилив Арцах, Азербайджан нанесет удар. На предотвращение агрессии было 9 месяцев, но этого сделано не было — Тигран Абрамян
У властей Армении и международных акторов было 9 месяцев с начала блокады, чтобы предотвратить азербайджанскую агрессию, но этого не было сделано, об этом написал секретарь фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян.
«Читаю свои записи за июль-август-сентябрь 2023 года, даже невооруженным глазом было заметно, что обессилив Арцах посредством блокады Азербайджан нанесет удар.
То, что показали факты и анализ, естественно, те структуры государства, которые функционально обладали такими полномочиями, владели более точной и большей информацией обо всем этом.
У властей Армении и международных акторов было 9 месяцев с начала блокады, чтобы предотвратить агрессию Азербайджана, но этого не было сделано.
Все знали, что они собираются нанести удар, но сегодня, вместо того, чтобы взять на себя ответственность, главные виновники заняты сокрытием своих преступлений и обвиняют других, используя различные инструменты», - отметил депутат.