«Մենք չենք մոռանալու այն մարդուն, որն իր կյանքի գնով կռիվ տվեց ճշմարտության համար»․ Պաշտպանը հայտարարեց՝ լուսահոգի Արմեն Գրիգորյանի գործով արդարությունը պետք է վերականգնվի
Լուսահոգի Արմեն Գրիգորյանի գործով մեղադրական վճռի դեմ պաշտպանների վերաքննիչ բողոքների քննությունն ավարտվեց։ Վերաքննիչ դատարանը մերժեց արդարացնել Գրիգորյանին՝ դատական ակտը թողնելով անփոփոխ։
Հիշեցնենք՝ պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանը մահացել էր հենց դատական նիստերի դահլիճում՝ իր գործով նախնական դատալսումների ընթացքում։ Գրիգորյանը կալանքի տակ էր գտնվում արարքի համար, որը ՀՀ քրեական օրենսգրքով հանցագործություն չէր համարվում։ Նրան մեղադրանք էին առաջադրել «հրապարակայնորեն ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելու համար»՝ որպես հիմք ծառայեցնելով մամուլի ասուլիսներից մեկի ժամանակ նրա հայտնած կարծիքը։
Պաշտպանական կողմը Վերաքննիչ դատարանի վճռից զարմացած չէ՝ այսօրվա քաղաքական իշխանության ստեղծած մթնոլորտն է դատական իշխանության կաշկանդվածության պատճառը։
Փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ այլ ատյաններ էլ կդիմեն։ Ի սկզբանե գործն ակնհայտ քաղաքական դրդապատճառներով է հարուցվել Արմեն Գրիգորյանի դեմ։ Նրան ձերբակալել են հակաիշխանական հանրահավաքների ժամանակ, կալանավորման միջնորդության մեջ էլ ֆիքսել են՝ հիմքը Ֆրանսիայի հրապարակում նրա ելույթն է եղել։
«Մենք չենք մոռանալու այն մարդուն, որը մինչև վերջ, իր կյանքի գնով կռիվ տվեց ճշմարտության համար»,- ասաց Մելիքյանը՝ հավելելով՝ պայքարելու են ու հասնելու արդարության վերականգնմանը։

«Мы не забудем человека, который боролся за правду ценой собственной жизни»: Адвокат заявил, что справедливость должна быть восстановлена по делу покойного Армена Григоряна
Завершено рассмотрение апелляционных жалоб адвокатов на обвинительный приговор по делу покойного Армена Григоряна. Апелляционный суд отказался оправдать Григоряна, оставив судебный акт без изменения.
Напомним, продюсер Армен Григорян скончался в зале суда во время предварительных слушаний по его делу. Григорян находился под арестом за деяние, не квалифицируемое как преступление по Уголовному кодексу Республики Армения. Ему было предъявлено обвинение по статье 226.2 УК РА — совершение действий, направленных на публичное унижение национального достоинства.
Сторона защиты не удивлена решением Апелляционного суда, атмосфера, созданная сегодняшней политической властью, является причиной "парализованности" судебной власти.
Адвокат Рубен Меликян после заседания суда сообщил журналистам, что они обратятся в другие суды. Изначально дело было возбуждено против Армена Григоряна по очевидным политическим мотивам. Его арестовали во время антиправительственных митингов, причем в ходатайстве об аресте было зафиксировано, что основанием послужило его выступление на площади Франции.
"Мы не забудем человека, который боролся за правду до конца, ценой собственной жизни", - сказал Меликян, добавив, что они будут бороться и добьются восстановления справедливости.