Փաշինյանը եկավ և փոխեց սպառազինությունների գնման պլանը և շուրջ 2500 ԱԹՍ-ների փոխարեն գնեց ՍՈւ-երը, դրա համար էլ թող ներողություն խնդրեն. Մամիջանյան
16/09/2024 11:40
Ըստ մեր թողած սպառազինությունների պլանի՝ նախատեսված էր գնել շուրջ 2 500 ԱԹՍ, որից շուրջ կեսը պետք է հասներ ՀՀ և ընդունվեր ԶՈՒ-ի շարքեր մինչև 2020թ.-ը. ԱԺ ճեպազրույցների ժամին հայտարարեց Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
Մինչդեռ, ըստ նրա, Նիկոլ Փաշինյանը եկավ և փոխեց սպառազինությունների գնման պլանը և ԱԹՍ-ների փոխարեն գնեց ՍՈւ կործանիչները, որոնք պատերազմի ընթացքում չեն օգտագործվել։ «Հիմա դրա համար թող գնան ու ներողություն խնդրեն»,-ասաց Մամիջանյանը։
Նա նշեց, որ խոսում են ՄՈԲ ռեսուրսից և անձնակազմի պատրաստվածությունից։ «Էտ նույն անձնակազմն է 2016-ի քառօրյան հաղթել, ինչու «թակ» մի դեպքի դասալքության մասին հաղորդում չկա»,-ասաց նա։
Մամիջանյանը շարունակեց, որ պետք է ներողություն խնդրի, որ հոկտեմբերից զինադադար չի կքնել, և դրանից հետո զոհերն իր անձնական պատասխանատվությունն ունեն։
«Մեկ էլ պահեստների լիուլի լինելու և  չլինելու մասին էին խոսում, թիվ չեմ հնչեցնի, բայց կեսից պակասն է օգտագործվել արկերի։ ՀՀ ԶՈւ-ն որևէ սպառազինության խնդիր չի ունեցել, և դա եղել է մեր ձեռքբերված և անվճար ստացած սպառազինության հաշվին»,-ասաց նա։
Նշենք, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ եթե նախկին իշխանությունները ժամանակին անհանգստացած լինեին՝ «44-օրյա պատերազմում չէինք կանգնի բանկա-բութուլկեքի հետևում»։

Пришел Пашинян, изменил план закупки вооружения и вместо примерно 2500 БПЛА купил истребители, так что пусть и за это извиняются — Мамиджанян
16/09/2024 13:20
По оставленному нами плану вооружения планировалось закупить около 2500 БПЛА, из которых около половины должны дойти до РА и быть принятыми в ряды ВС к 2020 году. Об этом во время брифинга в НС заявил руководитель фракции "Честь имею" НС Айк Мамиджанян.
Между тем, по его словам, пришел Никол Пашинян и изменил план закупки вооружения и вместо БПЛА купил истребители СУ, которые во время войны не использовались. «Теперь они пусть идут и извиняются за это», - сказал Мамиджанян.
Он отметил, что речь идет о ресурсах МОБ и подготовке кадров. "Тот же личный состав выиграл четырехдневную войну в 2016 году, почему нет ни одного сообщения о дезертирстве", - сказал он.
Мамиджанян отметил, что ему следует извиниться за то, что он не соглашался на перемирие с октября, и после этого жертвы – его личная ответственность.
«То они говорили о том, заполнены склады или нет, не буду называть цифр, но под боеприпасы использовалось меньше половины. В Вооруженных силах Республики Армения не было никаких проблем с вооружением, и это было за счет оружия, приобретенного и полученного нами бесплатно", - сказал он.