Թուրքիայում «օրենքով գող» հռչակված անձին Ռուսաստանում դատապարտել են  15 տարվա ազատազրկման
Մոսկվայի քաղաքային դատարանը «օրենքով գող» Դավիթ Չաչիբային դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման՝ խիստ ռեժիմի գաղութում։
52-ամյա Չաչիբային «օրենքով գող» են հռչակել Թուրքիայում՝ 2014 թվականին։ Չաչիբան իր քրեական ազդեցության գոտիներն է դարձրել  Մոսկվայում, Սանկտ-Պետերբուրգում, ինչպես նաև Մոսկվայի, Սմոլենսկի, Ուլյանովսկի և Լենինգրադի շրջաններում գտնվող քրեակատարողական հիմնարկները, որտեղ նրա կողմից նշանակված անձինք կատարել են նրա տարբեր հանձնարարությունները։
Բացի այդ, Չաչիբայի գլխավորած հանցավոր խումբը 2020 թվականին, հետագայում տուժած ճանաչված անձի և նրա ընտանիքի կյանքին սպառնացող վտանգներ ստեղծելով, մեծ գումարների շորթմամբ է զբաղվել։ Հանցավոր խմբի անդամներից մեկը ձերբակալվել է, Չաչիբայի նկատմամբ էլ միջազգային հետախուզում է հայտարարվել։ Նա հայտնաբերվել է Եգիպտոսում, 2022 թվականին արտահանձնվել Ռուսաստան, կալանավորվել, որտեղ էլ խոստովանել է, որ քրեական աստիճանի բարձրագույն կարգավիճակ ունի։
Այս ընթացքում Մոսկվայի դատարանը, քննելով Չաչիբայի գործը, այսօր նրան դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման՝ խիստ ռեժիմի գաղութում։

Суд Москвы приговорил вора в законе Давида Чачибая к 15 годам тюрьмы
Московский городской суд вынес обвинительный приговор выданному Египтом вору в законе Давиду Чачибаю, известному как Дато Сван. Об этом сообщили в пресс-службе суда.
Мужчину обвиняют в обладании высоким статусом в криминальной иерархии и вымогательстве. Установлено, что Чачибай доказал свою приверженность преступной идеологии. В 2014 году он был в Турции, и его в режиме видеосвязи с криминальными авторитетами признали лицом, занимающим высшее положение в преступной иерархии, за которым закрепили зону преступного влияния в учреждениях уголовно-исполнительной системы в Москве, Петербурге, а также в Московской, Смоленской, Ульяновской и Ленинградской областях.
Помимо этого, по данным прокуратуры, Чачибай во главе организованной группы вымогал у мужчины 15 млн рублей под угрозой расправы.
Чачибая задержали в марте 2022 года в Египте, позже его экстрадировали в Россию. При досмотре он заявил инспектору, что является вором в законе. По версии культурологической экспертизы, это подтверждается татуировками на его теле.
После оправдания судом присяжных в 2023 году приговор Мосгорсуда отменили, а Чачибая снова задержали. Повторный процесс проходил уже без коллегии присяжных.