Մեր ժողովրդից խնդրում եմ իմ բաժին ներողությունը. Նիկոլ Փաշինյան
Հայեցակարգային երկընտրանքը, որ այսօր քննարկվում է մեր երկրում, հետեւյալն է. ինչի՞ համար է Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ֆորպոստ, հենման կետ, տարածքով ավելի մեծ պետություն ունենալու համա՞ր (Պատմական Հայաստանի հայեցակարգ), թե մեխանիզմ իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում սեփական քաղաքացիների բարեկեցությունը ապահովելու համար (Իրական Հայաստանի հայեցակարգ), այն ընկալմամբ, որ բարեկեցության անբաժանելի տարրերն են լավ ապրուստը, ազատությունը, արդարությունը, անվտանգությունը, այս մասին Facebook-ում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Համոզմունքս այն է, որ մեր ժողովուրդը շատ վաղուց է կատարել իր ընտրությունը՝ հօգուտ Իրական Հայաստանի:
Բայց մենք՝ տարբեր ժամանակներում կառավարողներս, նրան չենք լսել, այլ ըստ էության մեր ժողովրդին պարտադրել ենք ապրել «պատմական ցիկլի» մեջ:
Հենց սրա համար է, որ պետք է ներողություն խնդրենք մեր ժողովրդից ու ես խնդրում եմ իմ բաժին ներողությունը»,- հավելել է վարչապետը։

Пашинян: Наш народ уже давно сделал свой выбор в пользу Реальной Армении
Концептуальная дилемма, которая обсуждается сегодня в нашей стране, заключается в следующем: для чего нужна Республика Армения – для того, чтобы иметь форпост, опорный пункт, более крупное по территории государство (концепция Исторической Армении) или механизм обеспечения благополучия собственных граждан на своей международно признанной территории (концепция Реальной Армении), с пониманием того, что неотделимыми элементами благополучия являются достойная жизнь, свобода, справедливость, безопасность. Об этом написал на своей странице в «Facebook» премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Уверен, что наш народ уже давно сделал свой выбор в пользу Реальной Армении.
Но мы, правившие в разные времена, не слушали его, по сути, заставляли наш народ жить в «историческом цикле».
Именно по этой причине мы должны извиниться перед нашим народом, и я прошу прощения по своей части».