Զարմանում ենք, թե ինչպես է հասարակությունն այսքան անտարբեր գերիների հանդեպ. բացատրությունը գուցե այն է, որ պարտության հասարակությունն ինքն իրեն զգում է գերության պես մի միջավայրում. Վահե Հովհաննիսյան
16/09/2024 10:14
Որպեսզի ընդդիմադիր պայքարը բերի հաջողության
Պարտությունը շատ դժվար բան է, այն ստեղծել է մինչև այս մեզ անծանոթ միջավայր։ 100 տարի է՝ հայ ժողովրդի մի քանի սերունդ պարտությունը չգիտեր՝ ինչ է։ Մենք մոռացել էինք պարտությունը։
Պարտության քաղաքացին, պարտության հասարակությունը
Պարտությունը ձևավորում է իր սպեցիֆիկ քաղաքացուն, իր սպեցիֆիկ հասարակությունը։ Սա նորմալ միջավայր չէ, և պայքարի ռազմավարությունը մշակելիս սա պետք է հաշվի առնել։ Այն, որ պարտությունից հետո Հայաստանում իշխանություն չի փոխվել, մեր ազգային ամոթն է։ Մյուս կողմից, մենք չենք ընդունում և խորությամբ չենք հասկանում նոր իրականությունը։ Պարտված քաղաքացին և պարտված հասարակությունը նշանակում է սոցիալական բազմաթիվ խեղված հարաբերություններ ու պատկերացումներ։ Մենք պետք է փորձենք ուսումնասիրել ու հասկանալ այս ամենը, որ ընդդիմադիր պայքարը բերի հաջողության։
Պարտության քաղաքացին
Պարտության պայմաններում դժվար է մարդ մնալ։ Բոլոր պետություններում է այդպես։ Բարոյական նորմեր խախտելը հեշտանում է, քանի որ այդ նորմերը դադարում են աշխատել, ու դրանք խախտողը դադարում է զգալ իր արածի նշանակությունն ու հետևանքը։
Արդարադատության նորանշանակ փոխնախարարի էպիզոդը ողբերգություն էր. այն կապ չուներ ո´չ գրքի, ո´չ նրա հեղինակի հետ։ Դա բոլոր հայտնի այլանդակ համակարգերի միքս էր՝ սկսած սովետական գուլագից՝ հրաժարվել ծնողներից, ընտանիքից, ընկերներից... Դա ֆաշիստական էպոխայից էր՝ այրել գրքերը։  Սա մեր «նոր նորմալությունն» է։
Միայն տոտալ պարտված հասարակության մեջ է հնարավոր «Մեծարգո»-ի ժանրը։ Իշխանության ղեկավարին, որը պարտվել է երկրի կեսը, իսկ մյուս կեսի ճակատագիրը դրել է անորոշության մեջ, ստիպում են դիմել «մեծարգո»-ով։
Ի՞նչ կարիք կա մարդկանց խեղելու։
Ցանկացած աշխատանքային դիմելաձև, օրինակ՝ պարոն վարչապետը, լրիվ բավարար էր։ Ոչ, պարտված երկրի պարտված քաղաքացուն խեղում են մինչև վերջ։
Մարդկային անկման և մարդկայնության խեղման բազմաթիվ մեխանիզմներ ունի իշխանությունը։ Ի՞նչ կարիք կա այդ ամենն անխնա կիրառելու՝ յուրայինների կամ այլոց հանդեպ։ Այդպես միայն ավելի եք ավերում այս հասարակությունը։
Հայաստանում նոր ու շատ վտանգավոր բարիկադավորում է ձևավորվում։ Հասարակության մի մաս դադարում է ընդհանուր հոգեբանական հայրենիք ունենալ «մեծարգոյական» շերտի հետ։ Սա շատ վտանգավոր միտում է, բայց նաև՝ հասկանալի։ Դատաիրավական համակարգում կատարվող սարսափներն արձանագրում ենք բոլորս, բայց դրանք իրականացնում են կոնկրետ մարդիկ՝ անուն-ազգանունով և երբեմն որոշակի կենսագրություն ունեցող ՀՀ քաղաքացիները։ Հրայր Թովմասյանին դատում են, որովհետև կարծիք ունի։ Կկոչվի դա հատուկ կարծիք, թե անհատական, էական չէ։ Այսօր քաղաքացին պետք է կարծիք չունենա։
Լուծումը
Մեծ է գայթակղությունը՝ բոլորին հատ-հատ մեղադրելու, բայց դրա արդյունավետությունը կասկածելի է։ Դրանից ավելի ագրեսիվանում է բարիկադավորումը՝ իրենց մեջ ու իշխանության շուրջ։ «Մեծարգոյականները» խզում են այլ միջավայրերի հետ իրենց սոցիալական կոմունիկացիաները՝ «մի խանգարեք մեզ լինել այդպիսին» լուռ կարգախոսով։
Հնարավոր չէր պատկերացնել, որ 21-րդ դարում մեր փոքր Հայաստանում հնարավոր էր ստանալ այսպիսի մեծ հրեշ։ Այս համակարգը՝ պարտության համակարգը, իր բազմաթիվ լծակներով կջարդի մեր պետությունը, կխեղի նորմալ մարդկանց։
Պարտության  հասարակությունը
Մենք ունենք արխայիկ հասարակություն, որն էապես ծանրացել է պարտության բեռով։ Փողոցից եկած «временщик»-ները համոզում են, որ մենք անպատմություն զանգված եք, անունակ՝ որևէ լուրջ բանի։
Պարտության  հասարակություններում հանրային թրիգերների որակները և ընդվզման ունակություններն այլ են։
Հայ մարզիկի հանդեպ անարդար մրցավարությունն ավելի բուռն ներհանրային արձագանք ծնեց, քան՝ պետականության փլուզման իրական վտանգը։
Չկառավարվող ներքին կյանքը՝ օր օրի այլանդակվող բարքերով, կոմունալ համակարգերի տապալումները, ամենօրյա ողբերգական վթարները, պոռթկում ու տագնապ չեն առաջացնում։
Պարտության հասարակության բարքերը, նպատակները, բարոյական նորմերը, ցանկությունները, կարողությունները էապես տարբերվում են ստանդարտ հասարակություններից։
Հետևաբար՝ ցանկացած շարժման, ցանկացած ընտրության, ցանկացած հանրային-քաղաքական փուլի պատրաստվելիս սա պետք է հասկանալ։ Չհասկանալ, նշանակում է ի սկզբանե պարտվել։ Հասարակությունից ակնկալիքը և հասարակության վիճակը իրար չեն բռնում։
Մենք զարմանում ենք, թե ինչպես կարող մեր հասարակությունն այսքան անտարբեր լինել Բաքվի բանտերում պահվող իր գերիների հանդեպ։ Բացատրությունը գուցե այն է, որ պարտության հասարակությունն ինքն իրեն զգում է նույնքան ջարդված, անհույս վիճակում, գերության պես մի միջավայրում։ Այդ պատճառով է նրա էմպատիայի զգացումն այդքան թույլ։ Կոպիտ ասած՝ «մեկը լիներ մեր մասին մտածեր»։
Դժվար է նույնիսկ պատկերացնել, թե ինչ է կատարվելու, երբ Բաքվում սկսվեն դատավարությունները ու մատուցվեն մեր անպատրաստ, կոտրված հասարակությանը, որի հետ ոչ ոք նախապես այս թեմայի շուրջ աշխատանք չի տանում։
Պետք չէ նեղանալ (առավել ևս վիրավորել) քաղաքացուն ու հասարակությանը, պետք է նրան հետ աշխատել՝ ինչպես ծնող, ինչպես ուսուցիչ։ Սկզբում պետք է փոխել հասարակության հոգեվիճակը, մթնոլորտը, որ հնարավոր լինի փոխել իշխանությունը։

Мы удивляемся, как общество так равнодушно относится к пленным: объяснение может заключаться в том, что общество поражения чувствует себя в среде, напоминающей плен — Ваге Ованнисян
16/09/2024 11:31
Чтобы оппозиционная борьба увенчалась успехом
Поражение – очень тяжелая вещь, оно создало неизвестную нам до сих пор среду. На протяжении 100 лет несколько поколений армянского народа не знали, что такое поражение. Мы забыли поражение.
Гражданин поражения, общество поражения
Поражение формирует своего специфического гражданина, свое специфическое общество. Это ненормальная среда, и это необходимо учитывать при разработке стратегии борьбы. То, что после поражения в Армении не сменилась власть – это наш национальный позор.
С другой стороны, мы не принимаем и не глубоко понимаем новую реальность. Побежденный гражданин и побежденное общество – это множество искаженных социальных отношений и идей. Мы должны постараться все это изучить и понять, чтобы оппозиционная борьба увенчалась успехом.
Гражданин поражения
Трудно оставаться человеком в условиях поражения. Так во всех странах. Нарушать моральные нормы становится проще, потому что эти нормы перестают работать, а человек, их нарушающий, перестает чувствовать значимость и последствия того, что он сделал.
Трагедией стал эпизод с новоназначенным заместителем министра юстиции: это не имело никакого отношения к книге или ее автору. Это была смесь всех известных безобразных систем, начиная с советского ГУЛАГа, отказа от родителей, семьи, друзей... Это было из фашистской эпохи, сжигания книг. Это наша «новая норма».
Жанр «Многоуважаемый» возможен только в полностью побежденном обществе. К главе правительства, разгромившего половину страны и оставившего судьбу другой половины в неопределенности, заставляют обращаться со словом "многоуважаемый".
Какая необходимость калечить людей?
В Армении формируется новое и очень опасное баррикадирование. Часть общества перестает иметь общую психологическую родину с «многоуважаемым» слоем. Это очень опасная тенденция, но и понятная.
Мы все фиксируем ужасы в судебно-правовой системе, но совершают их конкретные люди – граждане РА с именем-фамилией, а порой и с определенной биографией. Грайра Товмасяна судят за то, что у него есть мнение. Не имеет значения, будет ли это называться специальным или индивидуальным мнением. Сегодня гражданин не должен иметь своего мнения.
Решение
Соблазн обвинить каждого по отдельности большой, но его эффективность сомнительная. Более того, становится  агрессивнее баррикадирование между ними и властью. «Многоуважаемые» срывают свои социальные коммуникации с иными средами – молчаливым лозунгом «не мешайте нам быть такими».
Невозможно представить, что в 21-ом веке в нашей маленькой Армении можно было завести такого большого монстра. Эта система – система поражения, она своими многочисленными рычагами разрушит наше государство, покалечит нормальных людей.
Общество поражения
У нас архаичное общество, которое существенно отягощено бременем поражения. «Временщики» с улицы убеждают нас в том, что мы – масса без истории, неспособная ни на что серьезное. В обществах поражения качества общественных триггеров и способности к неповиновению различные.
Несправедливое судейство в отношении армянского спортсмена вызвало более бурную общественную реакцию, чем реальная опасность распада государственности.
Неуправляемая внутренняя жизнь вызывает тревогу.
Нравы, цели, моральные нормы, желания и способности общества поражения существенно отличаются от стандартных обществ.
Поэтому это необходимо понимать при подготовке к любому движению, любым выборам, любому общественно-политическому этапу. Непонимание означает проигрыш с самого начала. Ожидания от общества и состояние общества не совпадают.
Не надо обижаться (тем более оскорблять) гражданина и общество, с ним необходимо работать, как родитель, как учитель. Прежде всего необходимо изменить душевное состояние общества, атмосферу, чтобы можно было сменить власть.