Սահմանազատման հանձնաժողովների գործունեության կանոնակարգը եռակի ազդեցության ական է․ Գոհար Մելոյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների գործունեության կանոնակարգը եռատեղ ական է թե՛ ՍԴ-ի համար, թե՛ այս իշխանության, թե՛ Հայաստանի համար, News.am-ի հետ զրույցում ասել է սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 24-ին ՍԴ-ն պետք է է քննի այդ կանոնակարգի սահմանադրականությունը, ապա ուղարկի ԱԺ:
«Շատ հապճեպ, կառավարության նիստին ներկայացնելուց հետո փաստաթուղթն ուղարկվեց ՍԴ: ՍԴ-ն սեպտեմբերի 10-ին աշխատանքային որոշում ընդունեց սեպտեմբերի 24-ին գործը քննելու համար: Նշեմ, որ «ՍԴ մասին» օրենքը եռամսյա ժամկետ է տալիս ընդհանուր վարույթ ընդունելուց հետո այս գործի վերաբերյալ եզրակացություն տալու համար: Բացի այդ, «ՍԴ մասին» օրենքը ընդհանրական դրույթ ունի, որտեղ ասվում է, որ եթե որևէ փաստաթուղթ Հայաստանի ինքնիշխանության վրա ազդող դրույթներ ունի, անպայման եզրափակիչ մասում պետք է դրան անդրադարձ կատարել: Այս փաստաթուղթը, ճիշտ է, առաջին հայացքից տեխնիկական, կազմակերպչական բնույթի նորմեր է պարունակում, սակայն վտանգավոր նորմեր կան: Իմ գնահատմամբ, այս փաստաթուղթը ՍԴ-ն իրավասու էլ չէ մասնակիորեն ու առանձին դիտարկել, և դա է ականը: Հաշվի առնելով այն, որ ՍԴ-ն խայտառակ գործընթացներից հետո համալրվեց յուրայիններով, տեխնիկական մասով կդիտարկի՞ և կտա՞ «բաղձալի» դրական եզրակացությունը, թե՞ պրոցեսը ամբողջականության մեջ կդիտարկի»,-ասել է Մելոյանը։
Ի տարբերություն  Հայաստանի շտապողականության, Ադրբեջանն այս փաստաթուղթը չի ներկայացրել իր հանրությանը և որևէ վավերականության գործընթաց չի սկսել։ Այս առնչությամբ Գոհար Մելոյանն ասել է. «Փաստաթղթի վերջին կետը տալիս է ուժի մեջ մտնելու կարգավորումները, և այս փաստաթղթի՝ ուժի մեջ մտնելու նախապայմանը այն է, երկու պետությունները ամփոփեն ներպետական գործընթացները, և երբ երկու պետություններում  կվավերացվեն և առկա կլինեն ուժի մեջ մտնելու փաստաթղթերը, նոր այս փաստաթուղթը գործող կհամարվի: Այսինքն, եթե նույնիսկ Հայաստանի ՍԴ-ն դրական եզրակացություն տա, ԱԺ-ն էլ վավերացնի, այնուամենայնիվ, այն դեռեւս ուժի մեջ մտած չի համարվելու, քանի դեռ նույն գործընթացը Ադրբեջանում չի արվել:
Հաջորդը՝ մենք կարող ենք մտավախություն ունենալ, որ կրկին մեզ մոլորեցնելու փորձ է արվելու․ և՛ միակողմանի վավերացման արդյունքում այս անհեթեթ դրույթները մեր պետության պարանոցին փաթաթելու, և՛ իրենց հակաիրավական գործողություններին արդարացնելու փորձ է արվելու»,- ասել է  Գոհար Մելոյանը:
Նա նշել է՝ դեռևս 2020-ի նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիոն ակտը կամ դրան հաջորդած մի շարք փաստաթղթերը, որոնք իրենց ձևով հայտարարություններ էին, հուշագրեր էին, բայց բովանդակությամբ միջազգային պրակտիկայի համատեքստում միջազգային պայմանագրեր էին, պետք է անցնեին նույն ներպետական վավերացման գործընթացները, սակայն չեն անցել. «Այս սահմանադրական հանձնաժողովները արդեն 4 տարի գործում են: Էպոպեան Տավուշի մարզում հայկական տարածքների հանձնումն էր այս հանձնաժողովների գլխավորությամբ: Մեր օրենսդրությունը հստակ ասում է, որ ՀՀ տարածքի փոփոխության հարցերը լուծվում են հանրաքվեով, ինչը տեղի չի ունեցել: Իշխող ուժի ներկայացուցիչներն ասում են, որ մենք զիջում ենք ոչ թե մեր տարածքները, այլ Ադրբեջանին ենք վերադարձնում «իրենց տարածքները»:
Այդ գյուղերը, որոնց մասին խոսվում է, վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքով, հենց այսօրվա դրությամբ հանդիսանում են Տավուշի մարզի գյուղեր: Այդ տարածքներում սեփականության իրավունքով ՀՀ քաղաքացիներին պատկանող գույքեր կան: Երրորդը, այդ տարածքներում ընտրական գործընթացներ են կազմակերպվել: Եթե դա ՀՀ տարածք չէ, ո՞նց են ընտրական տեղամաս ձեւավորում»,- ընդգծել է Գոհար Մելոյանը:

Мелоян: Регламент деятельности комиссий по демаркации границ Армении и Азербайджана является трехсторонней миной
Регламент деятельности комиссий по демаркации границ Армении и Азербайджана является трехсторонней миной как для КС, этой власти, так и для Армении. Об этом заявила в беседе с корреспондентом News.am эксперт по конституционному праву Гоар Мелоян, комментируя тему касательно того, что КС 24 сентября должен рассмотреть конституционность этого регламента, а затем направить его в Национальное Собрание.
«Армения очень поспешно, после представления на заседании правительства отправила документ в Конституционный суд. КС 10 сентября принял рабочее решение о рассмотрении дела 24 сентября. Отмечу, что, по закону «О КС», предусмотрен трехмесячный срок для вынесения заключения по данному делу после принятия в общее производство. Кроме того, в законе «О КС» есть общее положение, которое гласит, что если в каком-либо документе есть положения, затрагивающие суверенитет Армении, то этого необходимо коснуться в заключительной части. Правда, данный документ, на первый взгляд, содержит нормы технического и организационного характера, но есть и опасные нормы.
На мой взгляд, КС не уполномочен рассматривать этот документ частично и отдельно, это и есть мина. Рассмотрит ли КС техническую часть и даст  «нужное» положительное заключение или же рассмотрит процесс целиком?», - заявила Мелоян.
Касаясь того, что, в отличие от поспешности Армении, Азербайджан не представил этот документ своей общественности и не начал никакого процесса ратификации, эксперт сказала: «Последний пункт этого документа дает регулирования для вступления в силу, и предварительным условием для вступления этого документа в силу является то, что два государства должны подытожить внутригосударственные процессы, и когда документы будут ратифицированы и будут документы для вступления в силу  в двух государствах, только тогда данный документ будет считаться действующим. То есть даже если Конституционный суд Армении даст положительное заключение, и Национальное Собрание его ратифицирует, оно все равно не будет считаться еще вступившим в силу, до тех пор тот же процесс не будет осуществлен в Азербайджане».
Она отметила, что акт о капитуляции от 9 ноября 2020 года или ряд последующих документов должны были пройти те же внутригосударственные процессы ратификации, но не прошли. «Эти конституционные комиссии работают уже 4 года. Эпопеей стала сдача армянских территорий в Тавушской области во главе этих комиссий. В нашем законодательстве четко говорится, что вопросы изменения территории РА решаются путем референдума, чего не было сделано. Представители правящей силы заявляют: мы не уступаем свои территории, а возвращаем Азербайджану их территории», - подчеркнула эксперт.
Она подчеркнула, что власти РА не представили никаких обоснований, процедурных ссылок по части того, из чего исходит так называемый процесс демаркации. «Следующая мина в том, что, ссылаясь на принцип Алма-Атинской декларации в преамбуле, предоставляется возможность того, что если в дальнейшем будут подписаны новые принципы в мирном договоре, то они будут считаться первичными. Понятно, что это будет совсем не в пользу Армении. Эта неопределенность противоречит интересам Армении», - заключила Мелоян.