Ռոբերտ Քոչարյանին, Սեյրան Օհանյանին և մյուսներին առնչվող քրեական գործով նոր զարգացումներ կան. գործն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ նոր քննության
17/09/2024 11:36
2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Վճռաբեկ դատարանի հակակոռոուպցիոն պալատը հրապարակել է թիվ ԵԴ/0253/01/19 քրեական գործով (ըստ մեղադրանքի Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի և մյուսների) կայացված որոշումը, որով բեկանել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2021 թվականի ապրիլի 6-ի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Արմեն Գևորգյանի և Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածով հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումը և գործն ուղարկել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ նոր քննության, հայտնում են Գլխավոր դատախազոսւթյունից։
«Ի թիվս այլնի, Վճռաբեկ դատարանն արձանագրել է, որ առկա պայմաններում Առաջին ատյանի դատարանի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Արմեն Գևորգյանի և Յուրի Խաչատուրովի  նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումն իրավաչափ չէ, և որ Սահմանադրական դատարանի կողմից Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր ճանաչվելուց հետո, մինչև դատարանի կողմից խորհրդակցական սենյակ հեռանալը,  մեղադրողն իրավասու է եղել փոփոխելու նշված անձանց մեղսագրված արարքի իրավաբանական գնահատականը:
Ի պատասխան լրատվամիջոցներից ստացված հարցումների՝ տեղեկացնում ենք, որ նկատի ունենալով, որ Ռոբերտ Քոչարյանին և մյուսներին վերագրվող արարքներում առկա են Քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ վերոնշյալ քրեական գործով մեղադրողն առաջիկայում Հակակոռուպցիոն դատարան կներկայացնի համապատասխան որոշում:
Գործի շահերից ելնելով՝ այս փուլում այլ մանրամասներ չեն ներկայացվում», - նշված է հաղորդագրության մեջ։

По уголовному делу Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна и других есть новые развития:  дело было направлено в Антикоррупционный суд на новое рассмотрение
По уголовному делу Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна и других есть новые развития: дело было направлено в Антикоррупционный суд на новое рассмотрение
12 сентября 2024 года Антикоррупционная палата Кассационного суда опубликовала решение, принятое по уголовному делу №ЕД/0253/01/19 (по обвинениям против Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна и других), которым отменила решение суда общей юрисдикции Еревана от 6 апреля 2021 года о прекращении уголовного преследования в отношении Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна, Армена Геворгяна и Юрия Хачатурова по статье 300.1 УК, принятое 18 апреля 2003 года и направила дело в Антикоррупционный суд на новое расследование, сообщает Генеральная прокуратура.
"Помимо прочего, Кассационный суд констатировал, что в существующих условиях решение суда первой инстанции о прекращении уголовного преследования в отношении Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна, Армена Геворкяна и Юрия Хачатурова является незаконным, и что после признания Конституционным судом статьи 300.1 УК неконституционной и недействительной до ухода суда в совещательную комнату прокурор имел право изменить правовую оценку вины указанных лиц.
В ответ на запросы средств массовой информации сообщаем, что, учитывая, что действия, приписываемые Роберту Кочаряну и другим, содержат признаки преступления, предусмотренного другой статьей Уголовного кодекса, прокурор по вышеуказанному уголовному делу в ближайшее время внесет соответствующее решение в Антикоррупционный суд.