2 տարի է՝ Սյունիքի Ներքին Հանդ գյուղի բնակիչները չեն կարողանում այցելել իրենց հարազատների շիրիմներին. գերեզմանոցը թշնամու դիտարկման տակ է, կրակում են
17/09/2024 19:36
Արդեն երկու տարի է՝ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղում բնակիչները չեն կարողանում այցելել իրենց հարազատների շիրիմներին. գյուղի գերեզմանոցը 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ի Ադրբեջանի ագրեսիայի արդյունքում հայտնվել է թշնամու դիտարկման տակ։
2020 թվականի Արցախի 44-օրյա պատերազմից հետո Սյունիքը և բազմաթիվ բնակավայրեր դարձել են խոցելի, 2022 թվականի սեպտեմբերից  բնակավայրերի խոցելիությունն ավելի մեծացավ, այդ թվում՝ Ներքին Հանդում։
Այս տարի արդեն Ներքին Հանդի տարածքում նոր գերեզմանոց են հիմնել, որպեսզի մարդիկ կարողանան հուղարկավորել իրենց հարազատներին։
Ներքին Հանդի վարչական ղեկավար Խաչատուր Բաղդասարյանի խոսքով՝ ովքեր հնարավորություն ունեն, հանգուցյալին հուղարկավորում են Կապանում, իսկ ովքեր հնարավորություն չունեն կամ այլ պատճառներ կան, հուղարկավորությունը կատարում են Ներքին Հանդի նոր գերեզմանոցում։
«Մեր բնակավայրին մոտիկ նոր տարածք ենք վերցրել, մաքրել, ցանկապատել ու դարպասներ ենք դրել, հիմա այդ տարածքում է մեր գերեզմանատունը։ Այս ամբողջ ընթացում արդեն մեկ հուղարկավորություն է եղել, մինչ այդ Կապանում էին հուղարկավորում։
Այս տարածքը բնակավայրի ավելի խորքում է։ Մեկ-երկու տեղից դիտարկվում է թշնամու կողմից, բայց դե, եթե այդպես տրամաբանենք, բնակավայրն էլ է դիտարկվում թշնամու կողմից»,- 168.am-ի հետ զրույցում շեշտել է Խաչատուր Բաղդասարյանը։
Նա նաև փոխանցել է՝ թշնամու դիտարկման տակ հայտնված գերեզմանոցում հուղարկավորված անձանց բարեկամներն ու հարազատները երկու տարի շարունակ զրկված են նրանց շիրիմներին այցելելու հնարավորությունից։ Այս ընթացքում գերեզմանոց գնալու փորձ եղել է, սակայն թշնամին կրակել է, որի արդյունքում մարդիկ ճանապարհի կեսից վերադարձել են։
Նշենք, որ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին, երբ Ադրբեջանը դիմեց մեծ սադրանքի Սյունիքի մարզում, ոչ միայն առաջ եկավ Ներքին Հանդի տարածքում, այլև բնակչությանը զրկեց խմելու ջրից։

Жители села Неркин Ханд Сюника уже два года не могут посетить могилы своих родственников: кладбище под наблюдением противника, стреляют
17/09/2024 19:41
Уже два года жители села Неркин Ханд Сюникской области не могут посетить могилы своих родственников. В результате агрессии Азербайджана 13-14 сентября 2022 года сельское кладбище попало под наблюдение противника.
После 44-дневной войны в Арцахе в 2020 году Сюник и многие населенные пункты стали уязвимыми, с сентября 2022 года уязвимость населенных пунктов возросла, в том числе в Неркин Ханде.
В этом году на территории Неркин Ханда было построено новое кладбище, чтобы люди могли похоронить своих родственников.
По словам главы администрации села Неркин Ханд Хачатура Багдасаряна, те, у кого есть возможность, хоронят умершего в Капане, а те, кто не имеет возможности или имеет другие причины, хоронят на новом кладбище Неркин Ханда.
«Мы взяли новую территорию рядом с нашим поселком, расчистили ее, огородили и поставили ворота, теперь на этом участке находится наше кладбище. За все это время уже были одни похороны, до этого хоронили в Капане.
Этот участок расположен в глубине села. С нескольких мест наблюдается противником, но если интерпретировать это так, то и населенный пункт наблюдается противником", - подчеркнул Хачатур Багдасарян в разговоре с 168.am.
Он также сообщил, что родственники и друзья людей, похороненных на кладбище, оказавшегося под наблюдением врага, в течение двух лет лишены возможности посещать их могилы.
За это время была попытка пройти на кладбище, но противник открыл огонь, в результате чего люди вернулись с середины дороги.
Следует отметить, что 13 сентября 2022 года, когда Азербайджан прибег к крупной провокации в Сюникской области, он не только продвинулся в Неркин Ханде, но и лишил население питьевой воды.