Այսօր ՀՀ-ում քաղաքական դաշտի լռությունը ավելի որակյալ է, քան՝ նրա խոսքը. սա պետական ողբերգություն է. Հովհաննիսյան
«Հաջողելու են այն գործիչները և թիմերը, որոնք խորությամբ կհասկանան, թե ինչ է նշանակում պարտություն տեսած քաղաքացին և պարտության միջով անցած/անցնող հասարակությունը։
Այդ գործիչների և թիմերի առաքելությունն է՝ փոխել այդ հոգեվիճակը։
Պետք է ձևավորվեն մարդկային և ռեսուրսային կենտրոններ, որոնք կդնեն հենց այս խնդիրը։
Մադուն և հասարակությանը պետք է ցույց տալ առանց պարտության ապագան։
Արդյոք սա կարո՞ղ է անել ասելիք և պատկերացումներ չունեցող գործիչների նոմենկլատուրան, քաղաքական «свадебный генерал»-ների շարանը։ Չի կարող։
Այսօր Հայաստանում քաղաքական դաշտի լռությունը հաճախ ավելի որակյալ է, քան՝ նրա խոսքը. սա պետական ողբերգություն է։
Այդ վերնախավն է մեծապես պատասխանատու անկախության 33-րդ տարում երկրի այսօրվա վիճակի, հասարակության որակի, և իրականությունը փոխելու քայլերի խորքային պատկերացման բացակայության համար։
Եվ առաջիկա սեպտեմբերի 21-ի նախօրեին եթե խիզախություն չունենանք սա ընդունելու, ապա մեր պատմության ընթացքը նույնիսկ ավելի տխուր է լինելու, քան հիմա է։
«Մեզ պետություն պետք չէ, թողեք հանգիստ ապրենք» հանրության մեջ առկա ձևակերպումը որպես պետության մահախոսական է հնչում։ Սա ուղիղ ուղերձ է հարևաններին, որ մենք մեծ հաշվով դեմ չենք առանց պետականություն ապրելու։ Գրեթե նույնն ասում է ՀՀ իշխանությունը՝ խոսքը համեմելով տիեզերական ցինիզմով։ Ու չի գտնվում ճանապարհը սա վերջացնելու։ Բայց գտնվելու է։
Մեր թշնամիներին և արտաքին աշխարհին ուղիղ ուղերձ է այս մահացու պարզունակությունը, որով մենք քննարկում ենք աշխարհը, տարածաշրջանը և մեր վիճակը։
Պարզունակ վերնախավերով պարզունակ հասարակությունները դաժան ճակատագրեր են ունենում։ Վերնախավերն էլ են դաժանորեն տուժում՝ ունենալով պատմական, իմիջային և անձնական կորուստներ՝ անկախ իրենց կուտակած փողից։ Սա հիմա կատարվում է Հայաստանի հետ։
Եթե ունենք հասարակություն, որը չի վիրավորվում ոչ մի բանից, կորցրել է իր անվտանգության բնազդը և դուրս չի գալիս պարտության վիճակից, ապա թե´ պատճառը, և թե´ փրկությունը այդ հասարակության վերնախավն է։
Անվերնախավ մնացած մարդկային հոծ խմբերը, եթե նույնիսկ նրանք 2.5-3 մլն են, բարդ տարածաշրջանում հեշտությամբ կարող են ենթարկվել էթնիկ զտման, գաղթի, հարձակումների, հայրենի բնօրրանից դուրս մղման և այլ արհավիրքների։
Դրանից խուսափելու միակ ձևը հանրային վերնախավերի բովանդակային փոփոխությունն է։ Ամեն ինչ տանում է նրան, որ սա անխուսափելի պրոցես է դառնալու՝ սահուն, բայց գուցե նաև շատ արագ։ Բարոյական հասարակության վերելքը կարող է այն կայծը դառնալ, որը կսրբի-կքշի իշխող կամ իներցիոն վերնախավերի պատմական ցինիզմն ու այլևս պատմական անպիտանելիությունը։

Сегодня молчание политического поля Армении качественнее слов: это государственная трагедия — Ованнисян
17/09/2024 10:54
Член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян написал: «Те деятели и команды, которые глубоко поймут, что значит быть гражданином, пережившим поражение, и обществом, пережившим поражение, добьются успеха.
Миссия этих деятелей и команд — изменить это душевное состояние.
Необходимо сформировать кадровые и ресурсные центры, которые будут решать эту проблему.
Человеку и обществу необходимо показать будущее без поражений.
Может ли это сделать номенклатура деятелей, которым нечего сказать и не имеющих никаких идей, вереница политических «свадебных генералов»? Это невозможно.
Сегодня молчание политического поля в Армении часто бывает качественнее, чем его слова: это национальная трагедия.
Именно эта элита во многом ответственна за отсутствие глубокого понимания нынешнего состояния страны, качества общества и шагов по изменению реальности на 33-м году независимости.
И если нам не хватит смелости принять это накануне 21 сентября, ход нашей истории будет еще печальнее, чем сейчас.
«Нам не нужно государство, дайте нам спокойно жить» публично звучит как некролог государству. Это прямой сигнал соседям, что мы в целом не против жить без государственности. Почти то же самое говорят и власти Армении, приправляя это космическим цинизмом. И нет никакого способа положить этому конец. Но он найдется.
Эта убийственная простота, с которой мы обсуждаем мир, регион и нашу ситуацию, является прямым посланием нашим врагам и внешнему миру.
У примитивных обществ с примитивной элитой жестокая судьба. Сильно страдают и элиты, неся исторические, имиджевые и личные потери, независимо от накопленных ими денег. Это происходит сейчас с Арменией.
Если у нас есть общество, которое ни на что не обижается, утратило инстинкт безопасности и не выходит из состояния поражения, то и причиной, и спасением является элита этого общества.
Большие группы людей, оставшиеся без элиты, даже если их 2,5-3 миллиона, в сложном регионе легко могут подвергнуться этническим чисткам, миграции, нападениям, изгнанию с родины и другим катастрофам.
Единственный способ избежать этого – изменить состав общественных элит. Все ведет к тому, что это станет неизбежным процессом, плавным, но, возможно, и очень быстрым. Подъем морального общества может стать той искрой, которая сметет исторический цинизм и историческую никчемность правящих или инерционных элит.