Վրաստանում կանխատեսել են՝ պատերազմն Ուկրաինայում կավարտվի 2025 թվականին
Ուկրաինայում ռազմական գործողությունները կավարտվեն 2025 թվականին, ինչից հետո Վրաստանի հարաբերություններն օտարերկրյա գործընկերների հետ կսկսեն բարելավվել, հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն՝ ելույթ ունենալով Վրաստանի գործարար ասոցիացիայի համաժողովում։
«Մեր կանխաատեսմամբ՝ ավելի հավանական է, որ Ուկրաինայում պատերազմը  ավարտվի հաջորդ տարի։ Համապատասխանաբար, հաջորդ տարվանից Վրաստանի իշխանությունների և օտարերկրյա գործընկերների հարաբերությունները որակապես կբարելավվեն, ինչը չափազանց կարևոր է, քանի որ տնտեսությունը պետք է զարգանա, դրա համար չպետք է լինեն խոչընդոտներ»,- ասել է Կոբախիձեն։
Նշենք, որ Վրաստան-Եվրոպա, Վրաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները վատացել են՝ «Օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի» ընդունումից հետո։ ԱՄՆ-ն այդ կապակցությամբ հայտարարել էր, որ կվերանայի հարաբերությունները Վրաստանի հետ, դադարեցրել էր Վրաստանին տրամադրվող ֆինանսական օգնությունը, ԵՄ-ից էլ գործընթացը «եվրաինտեգրմանը դեմ» էին համարել։ Սեպտեմբերի 16-ին էլ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը պատժամիջոցների իր ցուցակում ներառել է  Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության հատուկ հանձնարարությունների վարչության պետ Զվիադ Խարազիշվիլիին, նրա երկու տեղակալներին և, ամերիկյան կողմի բնորոշմամբ, «ծայրահեղական խմբավորման երկու ղեկավարի», որոնք, իբրև, «մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներ» են արել։ Բացի այդ, ԱՄՆ-ն  հայտարարել է, որ վիզային սահմանափակումներ է մտցնում Վրաստանի ավելի քան 60 քաղաքացիների նկատմամբ, այդ թվում՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ձեռնարկատերերի, իրավապահների և օրենսդիրների։

Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе считает, что конфликт на Украине завершится в 2025 году
Боевые действия на Украине завершатся в 2025 году, после чего отношения Грузии с зарубежными партнерами станут улучшаться. Такой прогноз сделал премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе, выступая на конференции Бизнес ассоциации Грузии.
"Что же касается нашего прогноза, то с большей степенью вероятности, война на Украине завершится в следующем году. Соответственно, со следующего года отношения между властями Грузии и нашими партнерами качественно улучшатся, что, естественно, критически важно, так как экономика должна развиваться, и у нее не должно быть никаких преград", - сказал Кобахидзе.
16 сентября Госдепартамент объявил о решении ввести санкции в отношении четырех граждан Грузии, якобы причастных к нарушению прав человека. Как следует из документа, в санкционный список внесены глава департамента по особым поручениям МВД Звиад Харазишвили, его заместитель и два "лидера экстремистской группировки", якобы причастные к "серьезным нарушениям прав человека". Кроме того, США вводят визовые ограничения в отношении "более чем 60 грузинских граждан", среди которых "высокопоставленные чиновники, предприниматели, сотрудники правоохранительных органов и законодатели".
Отношения Грузии с США, а также ЕС ухудшились на фоне принятия грузинским парламентом закона об иноагентах в мае. Госдепартамент ранее заявил, что в связи с принятым законом вводит визовые санкции в отношении десятков граждан Грузии, включая членов правительства, парламента и их родственников, а также представителей правоохранительных органов.