Աշխարհում չկա մի դեպք, երբ վաղեմությունն անցած գործով 7 ժամ մարդուն ստիպեն ճառ ասել, նույնիսկ ընդմիջում չտան. Հրայր Թովմասյանն ավարտեց ճառը
18/09/2024 14:05
Կա՞ դեպք, երբ ամբաստանյալը 27 ժամ պաշտպանական ճառ է ունեցել: Համաշխարհային պատմության մեջ չի եղել նման բան, Հրայր Թովմասյանի գործով դատական նիստին հայտարարեց դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանը:
Հրայր Թովմասյանն էլ ասաց, թե համաշխարհային պատմության մեջ չի եղել նաև, որ ՍԴ նախագահի, իրավաբանական գիտությունների դոկտորի դատեն:
Թովմասյանը նշեց, որ սույն մեղադրական եզրակացության մեջ ապահովված չեն ապացուցման կանոնները:
Դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանը պարբերաբար ընդհատում էր Թոմվասյանին, ինչից հետո Թովմասյանը հայտարարեց, որ ավարտում է ճառը:
«Ես ավարտեցի իմ ճառը։ Արձանագրում եմ, որ Դուք թույլ չեք տվել լիարժեք իրականացնել իմ ճառը։ Ես ասելիք չունեմ։ Գտնում եմ, որ այս դատարանը կողմնակալ դատարան է: Աշխարհում չկա մի դեպք, երբ վաղեմությունն անցած գործով 7 ժամ մարդուն ստիպեն ճառ ասել, նույնիսկ ընդմիջում չտան: Ինձ հայտնի չէ Ձեր վարքագծի դրդապատճառները, հայտնի կդառնա այս դատական ակտից հետո»,- ասաց նա:

В мире еще не было случая, чтобы по делу с исковой давностью человека заставили произносить речь в течение 7 часов без перерыва: Грайр Товмасян завершил свое выступление
Судья Конституционного суда Грайра Товмасяна, проходящий подсудимым, завершил свою защитную речь. В конце своего выступления он заявил, что суд под председательством судьи Татевик Григорян предвзят.
Товмасян заявил, что суд своими действиями вмешался и не позволил полностью зачитать речь. Судья Татевик Григорян сказала Товмасяну, что это уникальный  случай, когда подсудимый выступал с речью в течение 27 часов: «такого не было в мировой истории». Грайр Товмасян ответил, что в мировой истории не было случая, чтобы председателя Конституционного суда, доктора юридических наук судили.
«Я закончил свою речь. Я констатирую, что вы не позволили мне полностью зачитать мою речь. Мне нечего сказать. Мне неизвестны мотивы вашего поведения, они станут известны после принятия судебного акта», - сказал он.