Մենք խնդիր չեն դնում ԵԱՏՄ-ի հետ առևտրաշրջանառության ծավալները նվազեցնելու, խնդիր ենք դնում ԵՄ-ի հետ առևտրաշրջանառության ծավալները մեծացնելու. ՀՀ վարչապետ
18/09/2024 11:48
ԵԱՏՄ-ի  հետ մեր առևտրաշրջանառությունն աճել է և շարունակում է աճել, այդտեղ զարմանալու ոչինչ չկա․ Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանն ընդգծեց․ «Մեր գործարար համայնքի համար ավելի մատչելի է ԵԱՏՄ շուկան»։
Նա նշեց, որ իրենք խնդիր չեն դնում ԵԱՏՄ-ի հետ առևտրաշրջանառության ծավալները նվազեցնելու։
«Մենք խնդիր ենք դնում ԵՄ-ի հետ այդ շուկաներում մեր առևտրաշրջանառության ծավալները մեծացնելու։ Այդ դիվերսիֆիկացիան որոշակի գործընթաց է և այստեղ է, որ մենք և՛ ԵՄ-ի, և՛ ԱՄՆ-ի հետ աշխատում ենք, որ այդ դիվերսիֆիկացիան տեղի ունենա գոնե այդ փուլում»,-ասաց նա։

Мы не ставим задачу сократить объемы торговли с ЕАЭС, мы ставим задачу увеличить объемы торговли с ЕС — Премьер-министр Армении
18/09/2024 12:23
Наш товарооборот с ЕАЭС увеличился и продолжает увеличиваться, в этом нет ничего удивительного. Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на втором Всемирном армянском саммите.
Пашинян подчеркнул: «Для нашего бизнес-сообщества рынок ЕАЭС более доступен, чем другие рынки».
Он отметил, что власти Армении не ставили задачу сократить объемы торгового оборота с ЕАЭС.
«Мы ставим задачу увеличить объемы нашего товарооборота на этих рынках с ЕС. Эта диверсификация — это определенный процесс, и здесь мы работаем как с ЕС, так и с США, чтобы эта диверсификация произошла хотя бы на этом этапе», — сказал он.