Արդյո՞ք ՀՀ-ն պաշտոնապես պետք է որդեգրի ԵՄ-ին անդամագրվելու քաղաքական ուղեգիծ. Փաշինյան
Արդյո՞ք ՀՀ-ն պաշտոնապես պետք է որդեգրի ԵՄ-ին անդամագրվելու քաղաքական ուղեգիծ. Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովին հարցրեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ինքն էլ պատասխանեց՝ պետք է  հասկանալ, որ դա միակողմանի, երբեմն նաև երկկողմանի գործընթաց չէ։
«Պետք է ուշադիր լինենք, որ այդ խնդիրների ճանապարհին նոր հիասթափություններ չառաջացնենք մեր ժողովրդի շրջանում։ Պետք է ֆիզիկապես պատկերացնել ՀՀ-ի անդամակցությունը ԵՄ-ին։ Կարևոր է՝ Վրաստան-ԵՄ հարաբերություններում ինչ տեղի կունենա, կարևոր է՝ Թուրքիա-ԵՄ հարաբերություններն ինչպես կզարգանան և այս համատեքստում կարևոր է՝ ՀՀ-Թուրքիա հարբերություններն ինչպես կզարգանան»,-ասաց նա։
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ ՀՀ-ն ժողովրդավարության որդեգրումը ռազմավարություն է համարում, որն էլ մերձեցնելու է արևմտյան գործընկերների հետ։
Փաշինյանը կարևորեց, որ հետագա անելիքները լինեն թափանցիկ. «Ընդ որում թափանցիկ պետք է լինեն նաև մեր ԵՄ գործընկերների մտադրությունները։ Եթե մենք տեսնենք ԵՄ լիիրավ անդամ դառնալու շատ թե քիչ իրատեսական հնարավորություն՝ կառավարելի պահելով այն հնարավոր սպառնալիքները, որոնք կարող են այդ ճանապարհին գոյանալ, մենք այդ պահը բաց չենք թողնի հաստատ»,-ասաց նա։

Пашинян: Следует ли Республике Армения официально принять политический курс на вступление в ЕС?
Следует ли РА официально принять политический курс на вступление в ЕС? - спросил премьер-министр РА Никол Пашинян на Втором всемирном армянском саммите и сам ответил, что необходимо понимать, что это не односторонний, а иногда и не двусторонний процесс.
«Мы должны быть осторожны, чтобы на пути к решению этих проблем не вызвать новых разочарований среди нашего народа. Необходимо физически представить вступление Армении в ЕС. Важно, что будет происходить в отношениях Грузия-ЕС, важно, как будут развиваться отношения Турция-ЕС, и в этом контексте важно, как будут развиваться отношения Армения-Турция", - сказал он.
Премьер-министр Армении отметил, что Армения рассматривает принятие демократии как стратегию, которая приблизит ее к западным партнерам.
Пашинян подчеркнул, что будущие действия должны быть прозрачными. «Более того, намерения наших партнеров из ЕС также должны быть прозрачными. Если мы увидим более-менее реальную возможность стать полноправным членом ЕС, держа под контролем возможные угрозы, которые могут возникнуть на этом пути, мы точно не упустим этот момент", - сказал он.