«Մեր անվտանգային ճարտարապետությունը ցույց է տվել իր արդյունավետությունը»․ըստ Փաշինյանի չկա երկիր կամ ռազմական բլոկ, որը կարող է անվտանագություն ապահովել ՀՀ-ի համար (Տեսանյութ)
18/09/2024 11:08
Մեր անվտանգային ճարտարապետությունը, ըստ էության, ցույց է տվել իր արդյունավետությունը. Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ աշխարհում չկա երկիր կամ ռազմական բլոկ, որը կարող է անվտանագություն ապահովել ՀՀ-ի համար։
«Այդ երկները իրենց շահերի բերումով ինչպես ուզեն կվարվեն մեզ հետ՝ երրորդ երկների հետ իրենց հարաբերությունները պարզելու համար»,-ասաց նա։
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ, այո՛, ՀՀ-ն սկսել է բանակի և ԶՈւ-ի համար բարեփոխումներ անել, որը նաև Ադրբեջանում է  քննարկվում, թե իբր դա նշանակում է՝ ՀՀ-ն խաղաղություն չի ուզում։ Մինչդեռ, ըստ նրա, երկները ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ իրենց անվտանագությունը պաշտպանելու համար կարող են ձեռք բերել զինամթերք։
«ՀՀ-ն ճանաչում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունը, որևէ երկիրից չունենք տարածքային պահանջներ, այո՛, մենք ունենք օկուպացված տարածքներ՝ ավելի քան 200 մետր քառակուսի, բայց ՀՀ կառավարությունը ռազմական ճանապարհով այդ տարածքները վերադարձնելու խնդիր չի դնում, որովհետև կարծում ենք՝ Ադրբեջանի հետ ստորագրված կանոնակարգը սահմանազատման աշխատանքների վերաբերյալ հնարավորություն է տալիս և հավանական է, որ բանակցային կերպով կարողանանք այդ խնդիրը լուծել»,-ասաց նա։

«Наша архитектура безопасности показала свою эффективность»: по мнению Пашиняна, нет страны или военного блока, которые могли бы обеспечить безопасность Армении
Наша архитектура безопасности, по сути, доказала свою эффективность. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на втором Всемирном армянском саммите.
По его словам, в мире нет страны или военного блока, которые могли бы обеспечить безопасность Армении.
«Эти страны будут делать с нами все, что захотят, исходя из своих интересов, чтобы прояснить свои отношения с третьими странами», - сказал он.
Премьер-министр Армении отметил, что да, Республика Армения начала проводить реформы армии и вооруженных сил, которые также обсуждаются в Азербайджане, как будто это означает, что Республика Армения не хочет мира. Между тем, по его словам, страны могут покупать оружие для защиты своей безопасности согласно Уставу ООН.
«Республика Армения признает территориальную целостность всех стран региона, у нас нет территориальных претензий ни к какой стране, да, у нас есть оккупированные территории, более 200 квадратных метров, но правительство Армении не ставит задачу возвращения этих территории военным путем, поскольку мы считаем, что подписанный с Азербайджаном регламент о демаркации границы дает возможность и вполне вероятно, что мы сможет решить эту проблему путем переговоров», - сказал он.