ՀՀ-ն պատրաստ է Ադրբեջանին անցում ապահովել նույն պայմաններով, ինչ Իրանը. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Մենք այդ հարցով դեռ որոշում չունենք. Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանում անցկացվելիք COP29-ին ՀՀ-ի մասնակցությանը։
Խոսելով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծից՝ Փաշինյանը նշեց, որ դրա իմաստը ՀՀ-ի միջով անցնող բոլոր հնարավոր ճանապարհները բացելու պատրաստակամությունն է։
«Բոլոր հնարավոր տեղերով մեր ճանապարհները պատրաստ ենք տրամադրել, դրանք պետք է գործեն առանց շրջանցելու, վնասելու կամ ստորադասելու ՀՀ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, իրավազորությունը»,- նշեց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ վերջերս տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման համատեքստում Ադրբեջանից որոշակի հայտարարություններ են առաջ բերվել․
«Ադրբեջանի արձագանքն այն է, որ շատ լավ, ՀՀ-ն չի ուզու, մենք Իրանի տարածքով կիրականացնեք նախագծերը։ Եւս մեկ անգամ պաշտոնապես արձանագրում եմ, որ ՀՀ-ն պատրաստ է և ուզում է նույն պայմաններով, ինչ Իրանն է անցում տալիս Ադրբեջանին, այդ նույն պայմաններով անցումն ապահովել։ Ավելին՝ չենք բացառում նաև ընթացակարգերի որոշակի պարզեցումներ և դա ընկալում ենք երկկողմանիության տրամաբանության մեջ»։

Армения готова предоставить Азербайджану дорогу на тех же условиях, что и Иран — Пашинян
У нас пока нет решения по этому вопросу. Об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян на Втором Всемирном армянском саммите, касаясь участия Армении в COP29, которая пройдет в Азербайджане.
Говоря о проекте «Перекресток мира», Пашинян отметил, что его смысл заключается в готовности открыть все возможные дороги, проходящие через Республику Армения.
«Мы готовы предоставить наши дороги во всех возможных местах, они должны действовать, не обходя, не нанося ущерба и не подрывая суверенитет, территориальную целостность и юрисдикцию Республики Армения», - сказал он.
По словам Пашиняна, недавно в контексте открытия региональных коммуникаций со стороны Азербайджана прозвучали определенные заявления.
«Реакция Азербайджана такова: ну, раз Республика Армения не хочет, мы будем реализовывать проекты через территорию Ирана. Еще раз официально фиксирую, что Республика Армения готова и желает предоставить дорогу Азербайджану на тех же условиях, что и Иран. Более того, мы не исключаем определенных упрощений процедур и воспринимаем это в логике двустороннего подхода».