Պաշտոնական հարցում էի ուղարկել, թե  ՀՀ կառավարությունն ինչպես է հակազդելու Արցախում հայկական հետքի վերացմանն ուղղված ադրբեջանական քաղաքականությանը․ Ստացել եմ պատասխան՝ ոչնչի մասին․ Գալստյան
18/09/2024 21:45
Պաշտոնական հարցում էի ուղարկել, թե ՀՀ կառավարությունն ինչպես է հակազդելու Արցախում հայկական հետքի վերացմանն ուղղված ադրբեջանական քաղաքականությանը․ Ստացել եմ պատասխան՝ ոչնչի մասին․ Գալստյան
«Թշնամին յուրացնում է Արցախը՝ հեռանկարում ունենալով Հայաստանը»,- գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը։
«Արցախի հայկական հետքի վերացման ադրբեջանական քաղաքականությունը նոր դրսևորումներ է ստանում։ Ադրբեջանին հաջողվում է մշակութային զտման ու մշակութային ցեղասպանական իր քաղաքականությանն ու քարոզչությանը մասնակից դարձնել նաև դիվանագիտական կորպուսին։
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի ուղեկցությամբ Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի անդամներն օրերս այցելել են օկուպացված Դադիվանք, ուր Դադիվանքը ներկայացվել է որպես «ադրբեջանական մշակութային ժառանգության օրինակ»։
Ցեղասպան և ագրեսոր Ադրբեջանը հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման ծրագրավորված և հետևողական պետական քաղաքականութուն է իրականացնում։
Ալիևի հրամանագրով անգամ համապատասխան հանձաժողով է ստեղծվել, որը լիազորված է կյանքի կոչել ադրբեջանական վանդալիզմի, ոչնչացման կամ յուրացման քաղաքականությունը։ Օրինակները բազում են։
Հիշեցնեմ, որ վերջերս Վատիկանում լույս տեսնող L'Osservatore Romano պարբերականում լույս էր տեսել «Քրիստոնեության ակունքներն Ադրբեջանում․ ալբանական առաքելական եկեղեցու հետքերով» բովանդակությամբ մի հոդված, ուր 13դ․ վանական համալիրներ Դադիվանքը և Գանձասարն անվերապահորեն ներկայացվում էին որպես «Ադրբեջանի տարածքում գտնվող ալբանական մշակույթի և ալբանական եկեղեցու խոշորագույն դրսևորումներ», իսկ «Ադրբեջանը՝ քրիստոնության օրրան»։
Այսպիսի ողբերգական փաստի առաջ ենք կանգնած, որովհետև ապրում ենք բացակա պետության պայմաններում, որի «ղեկավարները» հակադրում են ազգայինն ու պետականը, Հայրենիքն ու Պետությունը։ Նրանք մեր Հայրենիք Արցախը պարզապես տվել են թշնամուն, ու թշնամին ինտենսիվորեն յուրացնում է այն՝ հեռակարում ունենալով Հայաստանը։
Հայաստանը մեթոդաբար ապաոգեղենացնում են, կեղծ օրակարգերով մեզ դարձնում սպառող, անհիշողություն, անինքնություն, անարմատ ու անհայրնիք մի զանգված, որին թե՛ կառավարելն է հեշտ, թե՛ աննշաձող պահանջները բավարարելը։
Իսկ մեր հասարակությունը շարունակում է չգիտակցել ողբերգության և աղետի մասշտաբը... հաջորդ հանգրվանը Հայստանն է։
Հայկական մշակույթի յուրացումը կամ ոչնչացումն Ադրբեջանում պետական քաղաքականության առաջնահերթություն է։
Ադրբեջանի պետական սիմֆոնիկ օրկեստրի և ազգային երգչախումբի երգացանկում «Էրիվանի թուրքական Հանրապետության» հիմնմ է, և այն համերգային կատարումներ է ունենում․․․:
Ի դեպ, վերջերս պաշտոնական հարցում էի ուղարկել կառավարությանը՝ ակնկալելով պատասխաններ ստանալ, թե ՀՀ կառավարության կողմից ինչ քաղաքականություն կամ ծրագիր է մշակվել՝ հակազդելու Արցախում հայկական մշակութային հետքի վերացմանն ուղղված ադրբեջանական քաղաքականությանը։
Ստացել եմ հրապարակման ոչ ենթակա, «գաղտնի» մակագրությամբ մի պատասխան ոչնչի մասին՝ կառավարության ծրագրային և ռազմավարական նպատակադրումներից ցիտատներով լեցուն․․․
Այդպես էլ չհասկացա, թե վերջինիս գաղտնիությունն ինչո՞ւմ էր։
Հայրենազրկման ճանապարհին ենք, քանի դեռ այսպիսինն է ՀՀ իշխանությունը»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Լիլիթ Գալտսյանը։

Я направила официальный запрос, чтобы узнать, как правительство Армении будет противодействовать политике Азербайджана по уничтожению армянского следа в Арцахе: Получила ответ и он ни о чем — Галстян
18/09/2024 23:50
«Враг присваивает Арцах, имея в перспективе Армению», - написала депутат фракции "Армения" Национального Собрания Армении Лилит Галстян.
«Политика Азербайджана по уничтожению армянского следа Арцаха принимает новые проявления. Азербайджану удается сделать дипломатический корпус участником своей политики и пропаганды культурной чистки и культурного геноцида.
Члены аккредитованного в Азербайджане дипломатического корпуса в сопровождении помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева на днях посетили оккупированный Дадиванк, где Дадиванк был представлен как "образец азербайджанского культурного наследия".
Совершивший геноцид, агрессор Азербайджан реализует планомерную и последовательную государственную политику уничтожения армянского культурного наследия.
Согласно указу Алиева создана соответствующая комиссия, уполномоченная осуществлять азербайджанскую политику вандализма, разрушения или присвоения. Есть много примеров.
Напомню, что недавно в издаваемом в Ватикане периодическом издании L'Osservatore Romano за авторством Росселлы Фабиани на днях была опубликована статья «Истоки христианства в Азербайджане: по следам албанской апостольской церкви»,  в которой монастырские комплексы XIII века Дадиванк и Гандзасар безоговорочно представлялись как «крупнейшие проявления албанской культуры и албанской церкви на территории Азербайджана», и «Азербайджан – колыбель христианства».
С таким трагическим фактом мы сталкиваемся потому, что живем в условиях отсутствующего государства, «лидеры» противопоставляют национальное и государственное, Родину и Государство. Они просто отдали врагу нашу Родину Арцах, и враг интенсивно ее присваивает, имея в перспективе Армению.
Они методично лишают Армению ее духовности, с помощью ложных поветок превращают нас в поглощающую, забывчивую массу, лишенную Родины и идентичности, которой легко управлять и удовлетворять тривиальные требования.
А наше общество продолжает не осознавать масштабов трагедии и катастрофы... Следующей станет Армения.
Присвоение или уничтожение армянской культуры является приоритетом государственной политики Азербайджана.
В репертуаре государственного симфонического оркестра и национального хора Азербайджана гимн «Эриванской турецкой Республики», и он проводит концертные выступления...
Кстати, недавно я направила официальный запрос правительству, ожидая получить ответы, чтобы узнать, какая политика или программа разработана правительством Республики Армения для противодействия азербайджанской политике, направленной на ликвидацию армянского культурного следа в Арцахе.
Я получила ни о чем не говорящий, не подлежащий публикации, с пометкой «конфиденциально» ответ, полный цитат из программных и стратегических целей правительства...
Я так и не поняла, в чем заключалась секретность последнего.
Пока власти Армении такие, мы находимся на пути лишения нашей Родины", - написала Лилит Галстян на своей странице в соцсети.