Արմեն Աշոտյանին քաղաքական ակտիվությունից զրկելու որոշումն ընդունվել է իշխանության ամենավերևի օղակում, սահմանափակումներն առավել սուր բնույթ են ստացել․ Տիգրան Աբրահամյան
18/09/2024 10:31
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանն այցելել է տնային կալանքի մեջ գտնվող Արմեն Աշոտյանին։ Այս մասին նա հայտնել է իր ֆեյսբուքյան էջում։
«Եթե տպավորությունս կարճ փոխանցեմ, ապա քաղաքական գործունեության տեսանկյունից, տնային կալանքի ռեժիմը բավականին ծանր պայմաններով է սահմանված:
Նախ, Արմենը զրկված է հեռախոսազրույցների հնարավորությունից այն դեպքում, երբ նույնիսկ քրեակատարողական հիմնարկում, ամենօրյա ռեժիմով` բացի շաբաթ-կիրակի օրերից, օգտվելու հնարավորություն ուներ:
Ավելին, ՔԿՀ-ից նույնիսկ սքայփով տեսազանգեր անելու իրավունք ուներ:
Առ այս պահը դատարանի որոշումը չկա և դեռ պարզ չի, թե արդյո՞ք Արմենը կարող է հոդվածներ գրել, քաղաքացիների հետ հարցուպատասխանի ֆորմատ ունենալ և այլն:
Այս իրավունքները բանտային փուլում Արմենին տրված էր, սակայն այս պահի դրությամբ, այդ հարցը շարունակում է «օդում կախված» մնալ:
Արմենի` նաև քաղաքական իրավունքների խիստ սահմանափակումն անշուշտ կապված է վերջինիս քաղաքական ակտիվ գործունեության հետ:
Արմենին քաղաքական ակտիվությունից զրկելու որոշումը, բնականաբար, ընդունվել է իշխանության ամենավերևի օղակում և նպատակ ունի չեզոքացնելու հիմնական ընդդիմադիր ուժերից մեկի` ՀՀԿ-ի փոխնախագահին, ով ոչ միայն կուսակցական առաջին էշելոնի դեմքերից է, այլև, առհասարակ, դաշտի ակտիվ ու ազդեցիկ դերակատարներից:
Միակ լավ հանգամանքն այն է, որ Արմեն Աշոտյանի կենցաղն ու կեցության պայմաններն է փոխվել, վերջինս իր ընտանիքի հետ է, սակայն, քաղաքական տեսանկյունից, կրկնում եմ` նրա սահմանափակումներն առավել սուր բնույթ են ստացել:

Решение лишить Армена Ашотяна политической деятельности было принято на самом высоком уровне власти, ограничения стали ужесточаться — Тигран Абрамян
18/09/2024 11:15
Секретарь фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян посетил находящегося под домашним арестом Армена Ашотяна. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
«Если коротко передать свое впечатление, то с точки зрения политической деятельности режим домашнего ареста установлен в достаточно жестких условиях.
Во-первых, Армен лишен возможности телефонных переговоров, в том случае, что даже в УИУ он ежедневно, кроме выходных, имел возможность совершать телефонные звонки.
Более того, он даже имел право совершать видеозвонки по Skype из УИУ.
На данный момент решения суда нет и пока неясно, сможет ли Армен писать статьи, проводить с гражданами формат вопросов и ответов и т.д.
Эти права были предоставлены Армену еще на тюремном этапе, но на данный момент этот вопрос остается «под вопросом».
Жесткое ограничение политических прав Армена, безусловно, связано с его активной политической деятельностью.
Решение лишить Армена политической деятельности, естественно, было принято на самом высоком уровне власти и направлено на нейтрализацию одной из главных оппозиционных сил – вице-президента РПА, который является не только одним из деятелей первого эшелона партии, но и в целом один из активных и влиятельных акторов поля.
Единственное, что хорошо, так это то, что у Армена Ашотяна изменились жизнь и условия проживания, он со своей семьей, но с политической точки зрения, повторяю, ограничения в отношении него стали более жесткими.