Արցախի դեմ Ադրբեջանի հարձակումից մեկ տարի անց ես ու Գեղամ Ստեփանյանը դիմել ենք ՄՔԴ դատախազին. Բեգլարյան
19/09/2024 15:10
Արցախի դեմ Ադրբեջանի հարձակումից մեկ տարի անց Արցախի նախկին ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանն ու Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը դիմել են ՄՔԴ դատախազին՝ մարդկության դեմ հանցագործությունների համար։ Այդ մասին հայտնում է Բեգլարյանը։
Նա հետևյալ գրառումն է տեղադրել իր էջում․
«Փարիզ - Հաագա, Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) դեմ ադրբեջանական հարձակումից և ավելի քան 100,000 հայերի տեղահանումից մեկ տարի անց Գեղամ Ստեփանյանի ու Արտակ Բեգլարյանի կողմից հայց է ներկայացվել Միջազգային քրեական դատարանի դատախազին՝ մարդկության դեմ հանցագործությունների համար:
Թուֆենկյան հիմնադրամի և «Արցախի աջակցության միության» համագործակցությամբ՝ միջազգային առաջատար փաստաբաններ Ֆրանսուա Զիմերեյը և Կատալինա դե լա Սոտան ներկայացնում են Արտակ Բեգլարյանին և Գեղամ Ստեփանյանին: Նրանք զբաղեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը և եղել են իրենց հայրենիքից տեղահանված ավելի քան 100,000 մարդկանց մեջ:
Հայցի մեջ ընդգծվում է, որ նրանք ստիպված էին տառապել սննդի և առողջապահական օգնության բացակայությունից, որը հարուցվել էր 2022թ. դեկտեմբերին սկսած Լեռնային Ղարաբաղի 9-ամսյա շրջափակման հետևանքով: Դրան հաջորդեց Ադրբեջանի զինված ուժերի հանկարծակի ագրեսիան 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին և բնակչության բռնի տեղահանությունը:
Մի խումբ այլ ղեկավարներ և բնակիչներ, որոնք չկարողացան դուրս գալ Լեռնային Ղարաբաղից, ձերբակալվեցին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից և պահվում են անազատության մեջ: Նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի, ինչպես նաև զրկված են ընտանիքների ու փաստաբանների հետ պատշաճ հաղորդակցության հնարավորությունից:
Ֆրանսուա Զիմերեյի և Կատալինա դե լա Սոտայի կարծիքով՝ «Ոչինչ չի կարող արդարացնել խաղաղ բնակչության՝ իրենց հայրենիքից ու տներից բռնի զրկման փաստը: Աշխարհը պետք է մերժի այս վայրագությունը, որը մեր ներկայացրած հայցի նպատակն է»:
Հայցը ներկայացվել է որպես «հաղորդում»՝ համաձայն Հռոմի ստատուտի 15-րդ հոդվածի, որը հնարավորություն է տալիս դատախազին հետաքննություն սկսել ներկայացված տեղեկությունների հիման վրա: Փաստաբանների խոսքով՝ «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի տեղահանությունն ունի մարդկության դեմ հանցագործության բոլոր հատկանիշները: Այն եղել է անձանց բռնի տեղահանում նրանց օրինական բնակության վայրից՝ որպես լայնամասշտաբ ոտնձգություն քաղաքացիական բնակչության դեմ՝ ամբողջովին գիտակցելով դրա հետևանքները: Բոլոր պայմաններն առկա են, որ այդ հանցագործությունների պատասխանատուները արդարադատության ենթարկվեն միջազգային քրեական իրավունքի շրջանակներում»:

Через год после нападения Азербайджана на Арцах мы с Гегамом Степаняном обратились к прокурору МУС — Бегларян
19/09/2024 15:46
Через год после нападения Азербайджана на Арцах бывший Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян и Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян обратились к прокурору МУС по делу о преступлениях против человечества. Об этом сообщает Бегларян.
На своей странице он разместил следующий пост:
«Париж-Гаага, через год после нападения Азербайджана на Арцах (Нагорный Карабах) и изгнания более 100 тысяч армян Гегам Степанян и Артак Бегларян обратились с иском к прокурору Международного уголовного суда за преступления против человечества.
В сотрудничестве с Фондом «Туфенкян» и «Союзом поддержки Арцаха» ведущие юристы-международники Франсуа Зимерей и Каталина де ла Сота представляют Артака Бегларяна и Гегама Степаняна. Они занимали должность Защитника прав человека Нагорного Карабаха и были среди более чем 100 тысяч человек, вынужденных покинуть свою Родину.
В иске подчеркивается, что им пришлось страдать от нехватки еды и медицинской помощи, спровоцированной 9-месячной блокадой Нагорного Карабаха, начавшейся в декабре 2022 года. За этим последовала внезапная агрессия азербайджанских вооруженных сил 19 сентября 2023 года и насильственное перемещение населения.
Группа других лидеров и жителей, которые не смогли покинуть Нагорный Карабах, были задержаны властями Азербайджана и содержатся в тюрьме. Их подвергают пыткам и жестокому обращению, лишают надлежащего общения с семьями и адвокатами.
По словам Франсуа Зимерея и Каталины де ла Сота, «Ничто не может оправдать факт насильственного лишения гражданского населения родины и домов. Мир должен отвергнуть это злодеяние, что и является целью нашего иска».
Иск был подан как «сообщение о преступлении» в соответствии со статьей 15 Римского статута, которая позволяет прокурору возбуждать расследование на основе предоставленной информации.
По мнению адвокатов, «депортация армян из Нагорного Карабаха имеет все признаки преступления против человечества. Это было насильственное выдворение лиц с мест законного проживания как крупномасштабное нападение на гражданское население, полностью осознавая последствия. Имеются все условия для того, чтобы виновные в этих преступлениях были привлечены к ответственности в рамках международного уголовного права».