Աճի և նորարարության կատալիզատոր․ «Narrow Band-IoT» նոր սակագնային պլան Viva-ից
Viva-ն ներկայացնում է «Narrow Band-IoT» նոր սակագնային պլանը՝ հիմնված համանուն տեխնոլոգիայի վրա։ «Narrow Band-IoT» նեղաշերտ ռադիոհաճախականության տեխնոլոգիան հատուկ ստեղծված է իրերի ինտերնետի (Internet of Things կամ IoT/Այ-Օու-Թի) համար: Ցանցը նախատեսված է բջջային ցանցերին ինքնավար տարբեր սարքեր ու սարքավորումներ միացնելու համար:  «Narrow Band-IoT» սակագնային պլանը ներառում է 500 ՄԲ ինտերնետ, իսկ բաժանորդային վճարը կազմում է 1000 դրամ։
Կապի միջազգային ստանդարտ
NB-IoT (Narrow Band IoT)-ն կապի միջազգային ստանդարտ, որն օգտագործում են խելացի սարքերը։ Այս ստանդարտի օգնությամբ իրականացվում է սարքերի կառավարումը և միացումը, ինչպես նաև տվյալների ստացումը։ Huawei-ը, Vodafone-ը, Ericsson-ը, Deutsche Telekom-ը, Cisco-ն և այլ հայտնի ընկերություններ և կազմակերպություններ NB-IoT ստանդարտը օգտագործում են Իրերի ինտերնետի տարբեր հավելվածների համար։
Նեղաշերտ ինտերնետը կարող է օգտագործվել տնտեսության և ենթակառուցվածքների կառավարման տարբեր ոլորտներում խելացի սարքերը փոխկապակցելու համար և թվային փոխակերպման անբաժանելի մասն է: Այսպիսի համակարգերում սարքերը տվյալներն ուղարկում և ստանում են ինքնուրույն կամ կարող են դա անել օգտագործողի հրահանգով։  Գործընթացի ավտոմատացումը թույլ է տալիս նվազեցնել սարքավորումների մոնիտորինգի և ստուգման ծախսերը և ստանալ ավելի օգտակար տեղեկություններ: Սակագնային պլանը նախատեսված է հիմնականում տարբեր չափիչ սարքերի մոնիտորինգի և սենսորներից տվյալներ ստանալու համար, թեև կիրառման շրջանակը շատ ավելի լայն է։
NB-IօT ցանցի առավելություններն են էներգախնայողությունը, ցանցի հզորությունը,  սարքավորումների համեմատաբար ցածր գինը, ազդանշանի ավելի լավ ներթափանցումը դժվարամատչելի վայրեր (թունելներ, ստորգետնյա տարածքներ) և այլն։
NB-IօT տեխնոլոգիան  կիրառվում է բազմաթիվ ոլորտներում, այդ թվում․
բնապահպանության՝ շրջակա միջավայրի վիճակի մոնիտորինգի օդի աղտոտվածության մակարդակի, ջերմաստիճանի չափման և այլի համար,
էներգետիկայի՝ ջրի, գազի և էներգետիկ այլ ռեսուրսների վերահսկման և օպտիմալացման համար,
խելացի քաղաքների հիմնման համար՝ լուսավորության, աղբահանման խելացի համակարգերի ստեղծման, կայանատեղիների, խելացի կանգառների կազմակերպման, կոյուղային համակարգերի վիճակի վերլուծության նպատակով,
անվտանգության և  ազդանշանային համակարգերի հուսալիության ապահովման համար՝ դռների բացում/փակում, ներսում մարդկանց ներկայության վերահսկում և այլն,
բնակարանային և կոմունալ ծառայությունների կազմակերպման համար՝ գազի, ջրի, ջեռուցման վերաբերյալ ավտոմատացված տվյալների հավաքագրման, արտահոսքերի և այլ արտակարգ իրավիճակների հայտնաբերման նպատակով,
գյուղատնտեսության ոլորտում՝ հողի վիճակի հեռավար վերլուծության, խելացի ոռոգման և այլի համար։
Ո՞րն է NB-IoT ցանցի առավելությունը:
1. Էներգաարդյունավետություն. NB-IoT օգտագործող սարքերը կարող են բավականին երկար աշխատել մեկ մարտկոցի վրա՝ շնորհիվ Էներգախնայողության ռեժիմի (PSM) և ընդլայնված սպասման ռեժիմների (eDRX):
2. Լայն ծածկույթ. այս տեխնոլոգիան ապահովում է լավ ծածկույթ դժվար հասանելի վայրերում, ինչպիսիք են ստորգետնյա կամ գյուղական վայրերը: Այն օգտագործում է նեղաշերտ հաճախականություն  (180 կՀց), որը բարելավում է ազդանշանի ներթափանցումը և մեծացնում ծածկույթի տարածքը:
3. Սարքերի ցածր արժեքը. NB-IoT սարքերի պարզության շնորհիվ դրանց արտադրությունը տվյալների փոխանցման այլ տեխնոլոգիաներ օգտագործող սարքերի համեմատ ավելի էժան է:
4. Տվյալների փոքր ծավալներ. NB-IoT-ն աջակցում է փոքր ծավալի տվյալների փոխանցումներին, ինչը օգտագործելու համար իդեալական է դարձնում այնպիսի հավելվածներում, ինչպիսիք են սենսորները, հաշվիչները, խելացի սարքերը և այլ IoT լուծումներ:
5. Ինտեգրում առկա ցանցերի հետ. NB-IoT-ը կարող է գործել LTE հաճախականության տիրույթում, ինչը բջջային օպերատորներին թույլ է տալիս այն իրականացնել առանց նոր ենթակառուցվածք ստեղծելու անհրաժեշտության: Տեխնոլոգիան կարող է օգտագործվել ինչպես հատուկ տիրույթներում, այնպես էլ LTE-ի վերափոխ տեսքով:
«NB-IoT ցանցը Viva-ի հերթական նորարարությունն է՝ իրերի ինտերնետի ոլորտում:  Տեխնոլոգիայի համար հատուկ ստեղծված այս սակագնային պլանով ընկերությունը կխթանի իրերի ինտերնետի և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտների զարգացումը Հայաստանում: Այս տեխնոլոգիաների աճող պահանջարկը մեր երկրում լիովին համահունչ է  միջազգային միտումներին: Viva-ն ոչ միայն ամրապնդում է իր դիրքերը շուկայի նոր ոլորտներում, այլև զգալի ներդրում անում Հայաստանի թվային վերափոխման գործում, ինչը բիզնեսի համար բացում է նոր հորիզոններ և բարելավում քաղաքացիների կյանքի որակը»,- նշում է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Viva-ն Հայաստանում զարգացնում է սեփական NB-IoT ցանցը 2019 թվականից։ Ներկայում ծածկույթը ներառում է Երևանի իմ շարք հատվածներ և Տավուշի մարզի տարբեր շրջաններ։

Viva представляет новый тарифный план Narrow Band-IoT, основанный на одноименной технологии NB-IoT (Narrowband Internet of Things). NB-IoT это технология радиосвязи, специально разработанная для Интернета вещей (IoT). Ведущий оператор телекоммуникаций и цифровых услуг Армении Viva запускает эту технологию для подключения различных автономных устройств и оборудования к мобильным сетям. Тарифный план Narrow Band-IoT включает в себя 500 МБ интернета в месяц, а размер абонентской платы составляет 1000 драм.
Международный стандарт связи
NB-IoT (Narrow Band IoT) — международный стандарт связи, который используют умные устройства. С помощью этого стандарта осуществляется управление и соединение устройств, а также получение данных․ Vodafone, Deutsche Telekom, BT и многие другие ведущие компании и организации применяют стандарт NB-IoT для разнообразных приложений Интернета вещей.
Узкополосный Интернет вещей может использоваться для взаимодействия смарт-устройств в самых разных сферах экономики и управления инфраструктурой, он является неотъемлемой частью цифровой трансформации. В таких системах, устройства или самостоятельно отправляют и получают данные, или могут делать это по команде пользователя. Автоматизация процесса позволяет сократить затраты на мониторинг и проверку оборудования и получить больше полезной информации. Тарифный план предназначен в основном для тех, кому нужен мониторинг различных измерительных приборов и для получения данных от сенсорных датчиков, хотя сфера применения гораздо шире.
Технология NB-IоT применима во многих областях, в том числе:
• Охрана окружающей среды − для мониторинга состояния окружающей среды − уровня загрязнения воздуха, измерения температуры и т. д.
• Энергетика − для контроля и оптимизации водных, газовых и прочих энергетических ресурсов.
• Создание умных городов − для освещения, создания умных систем вывоза бытовых и прочих отходов, парковки, создания умных остановок для городского транспорта, анализа состояния систем канализации.
• Сфера безопасности − для обеспечения надежности систем сигнализации, в том числе контроля входа/выхода, контроля доступа людей внутрь помещений и на территории охраняемых объектов и т.д.
• Организация жилищно-коммунальных хозяйств – для автоматического сбора данных о потреблении газа, воды, тепла, обнаружения утечек и прочих нештатных ситуаций.
• Сельское хозяйство − для дистанционного анализа состояния почвы, умного орошения и т.д.
В чем заключается преимущество сети NB-IoT?
1. Энергоэффективность: устройства, использующие NB-IoT, могут работать довольно долго от одного элемента питания благодаря режимам экономии энергии (Power Saving Mode, PSM) и расширенным режимам ожидания (eDRX).
2. Широкое покрытие: эта технология обеспечивает хорошее покрытие в труднодоступных местах, таких как подземные объекты или сельская местность. Она использует узкую полосу частот (180 кГц), что позволяет улучшить проникновение сигнала и увеличить зону охвата.
3. Низкая стоимость устройств: из-за упрощенной архитектуры устройств для NB-IoT, их производство обходится дешевле по сравнению с устройствами, использующими другие технологии передачи данных.
4. Небольшие объемы данных: NB-IoT поддерживает передачу небольших объемов данных, что делает её идеальной для использования в приложениях, таких как датчики, счетчики, умные устройства и прочие IoT-решения.
5. Интеграция с существующими сетями: NB-IoT может работать в спектре LTE, что позволяет операторам мобильной связи внедрять её без необходимости создания новой инфраструктуры. Технология может использоваться как в выделенных полосах, так и в виде реформирования спектра LTE.
«Сеть NB-IoT — очередная инновация Viva в области интернета вещей. С помощью тарифного плана, созданного специально для этой технологии, компания способствует развитию сферы IoT и цифровых технологий в Армении. Растущий спрос на технологии Интернета вещей в нашей стране полностью соответствует международным тенденциям. Viva не только укрепляет свои позиции в новых секторах рынка, но и вносит значительный вклад в цифровую трансформацию Армении, что открывает новые горизонты для бизнеса и повышает качество жизни граждан», − отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Viva развивает собственную сеть NB-IoT в Армении с 2019 года. Текущее покрытие охватывает различные части Еревана и Тавушской области. Viva также готова рассмотреть запросы обеспечения покрытия сети NB-IoT в необходимых локациях.