Մեր գողացված երազների օրն է, Եռաբլուրին պարտք ունենք. Բագրատ Սրբազան (Տեսանյութ)
Դառը պայմաններում ենք գտնվում, երբ մեր Արցախ աշխարհը գոյություն չունի, այս պահին զրկված ենք, բազմահազար տեղահանվածներով, ՀՀ սահմանները խոցված, շարունակական սպառնալիքների ներքո. ՀՀ անկախության օրը՝ սեպտեմբերի 21-ին, «Եռաբլուր» պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Բագրատ Սրբազանը:
«Այդուհանդերձ, այսօր մեր արյունով գնված և արյունով պահված, մեր բազմաթիվ նահատակ հայրենակիցների կյանքով նվաճված անկախության տոնն է: Մեր այցելությունը նահատակներին՝ առաջին հերթին Եռաբլուր ուխտի նշանակություն ունի: Ինչպես միշտ ասել եմ, առաջին պայմանով այդ հաղթանակը, երազանքը, հայրենիքը իրենց վերադարձնելու ուխտն է»,-ասաց նա:
Բագրատ Սրբազանը նաև զորակցությունը հայտնեց զոհվածների ծնողներին, որոնք պայքարի առաջնագծում են գտնվում. «Այդ պայքարի մեջ գտնվելիս մեր սիրելի ծնողները հանձն են առել մեզ հետ իրենց ուսերի վրա կրելու հաղթանակի տեսլիքը և նաև մեզ առաջնորդելու  այդ հաղթանակը հենց իսկ իրենց օրհնությամբ»:

Это день нашей украденной мечты, мы в долгу перед теми, кто покоится в «Ераблуре» — Баграт Србазан
Мы находимся в тяжелых условиях, когда нет нашего Арцаха, на данный момент мы лишены Арцаха, у нас есть тысячи вынужденных переселенцев, границы Армении уязвимы, находятся под постоянными угрозами. Об этом сегодня, 21 сентября, в День независимости Республики Армения в пантеоне "Ераблур" в беседе с журналистами заявил Баграт Србазан.
«Тем не менее, сегодня праздник независимости, приобретенной ценой нашей крови и сохраненной кровью, завоеванной ценой жизни наших многочисленных павших соотечественников. Наш визит к павшим в «Ераблуре» – это, прежде всего, имеет значение обета. Как я всегда говорил, первое условие - это обещание вернуть им победу, мечту, Родину», - сказал он.
Баграт Србазан также выразил поддержку родителям погибших, которые находятся на передовой борьбы. «В этой борьбе наши дорогие родители обязались нести с нами видение победы на своих плечах, а также привести нас к этой победе своим благословением».