Այսօր, ինչպես և 33 տարի առաջ, մեր պետության առաջ կանգնած մարտահրավերները նվազ չեն, բայց հաղթահարելի են միասնականությամբ. Նախագահ
21/09/2024 10:16
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ուղերձը Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ։
Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության 33-րդ տարեդարձը: Մեր երիտասարդ հանրապետությունն անցած երեք տասնամյակների ընթացքում հաղթահարեց ծանր փորձություններ երբեմն նաև անասելի ջանքով, որովհետև նորանկախ պետականությունը հարկադրված էր բախվել պատերազմի, տնտեսական ճգնաժամի, պետական կառավարման համակարգի արմատական վերափոխումների մարտահրավերներին գրեթե միաժամանակ:
Բայց մենք կարողացանք որպես ժողովուրդ, որպես պետություն, ամրանալ ու ոտքի կանգնել՝ ունենալով նաև անդառնալի ու ծանր կորուստներ, գտնելով ելքեր՝ անելանելի թվացող իրավիճակներից: Կարողացանք, որովհետև 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին մեր քաղաքացիները կատարեցին իրենց գիտակցված քայլը ազատ, անկախ ու ինքնիշխան պետություն ունենալու ճանապարհին:
Բոլորիս համար անկախությունը ոչ թե բարեհունչ գաղափար կամ ինքնանպատակ է, այլ շարունակական շարժում, պայքար սեփական կամքով մեր ճակատագիրը կերտելու, մեր հայրենիքի ու պետության ձևն ու բնույթը ինքնուրույն որոշելու համար, որի վերջնական նպատակը ազատ, պատասխանատու, անընդհատ զարգացող և արարող մարդն ու քաղաքացին է:
Ազատությունն ինչպես քաղաքացու այնպես էլ պետության համար մտքի և բովանդակություն վիճակ է, ամենաօրյա անդուլ աշխատանք, հոգատարություն, նվիրումի բերկրանք, հաղթանակի ուրախություն և կորստի ցավ և այս ամեն հանրագումարում պատասխանատվության բարձրագույն գիտակցում:
Այսօր, ինչպես և 33 տարի առաջ, մեր պետության առաջ կանգնած մարտահրավերները նվազ չեն, բայց անցած տասնամյակները վկայում են նաև, որ ցանկացած խոչընդոտ հաղթահարելի է միասնականությամբ, համերաշխությամբ ու վճռականությամբ: Լիահույս եմ նաև, որ հանուն մեր ներկայի ու վաղվա օրվա, հանուն մեր զավակների և թոռների անվտանգ, արժանապատիվ ու բարեկեցիկ ապագայի և ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության՝ հաստատակամ ենք աշխարհի պետությունների շարքում մեր ուրույն տեղն ունենալու որոշման մեջ: Վստահ եմ, որ մեր քաղաքացիների հավաքական ջանքով կկերտվի մեր երազանքների Հայաստանը:

Послание президента Ваагна Хачатуряна по случаю Дня независимости Армении:
Наша молодая республика за последние три десятилетия преодолела тяжелые испытания, иногда с невероятными усилиями, потому что новая независимая государственность почти одновременно была вынуждена столкнуться с вызовами войны, экономического кризиса, радикальных преобразований в системе государственного управления.
Но мы смогли, как народ, как государство, укрепиться и встать на ноги, понеся необратимые и тяжелые потери, однако найдя выход из, казалось бы, безвыходных ситуаций. Мы смогли, потому что 21 сентября 1991 года наши граждане сделали свой осознанный шаг на пути к созданию свободного, независимого и суверенного государства.
Дорогой народ, для всех нас независимость - это не благая идея или самоцель, а непрерывное движение, борьба за создание нашей судьбы по собственной воле, за самостоятельное определение формы и характера нашей Родины и государства, конечной целью которой является свободный, ответственный, постоянно развивающийся и созидающий человек и гражданин.
Свобода - это состояние ума и содержания как для гражданина, так и для государства, неустанный ежедневный труд, забота, радость самоотверженности, радость победы и боль утраты, а также высшее осознание ответственности.
Сегодня, как и 33 года назад, вызовы, стоящие перед нашим государством, не уменьшаются, но прошедшие десятилетия также свидетельствуют о том, что любые препятствия преодолимы единством, солидарностью и решимостью. Я также полон надежды, что во имя нашего настоящего и завтрашнего дня, во имя безопасного, достойного и процветающего будущего наших детей и внуков и во благо Республики Армения мы твердо намерены занять свое особое место среди государств мира.
Я уверен, что благодаря коллективным усилиям наших граждан Армения нашей мечты будет создана. Еще раз поздравляю всех нас с 33-летием Республики Армения»․