Եկեղեցին վերջին միջազգային փաստաթղթերում պիտակավորվում է որպես «կարծրատիպ», ինչը գլոբալիզմի համատեքստում է. Դանիելյան
23/09/2024 11:47
ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար, Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ, ի.գ.դ. Գևորգ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Ազգային և ավանդական արժեքները, այդ թվում՝ եկեղեցին, վերջին միջազգային փաստաթղթերում առավելապես պիտակավորվում են որպես «կարծրատիպեր», ինչը ամբողջությամբ գլոբալիզմի համատեքստում է: Այս միտումը չի շրջանցել նաև քաղաքական կյանքը, ինչի վառ ապացույցն է այն, որ գրեթե բոլոր երկրներում. անգամ՝ պահպանողական Անգլիայում, ավանդական կուսակցությունները կտրուկ մերժվում են:
Սա հրամցվում է իբրև նորի ակնկալիք, մինչդեռ՝ այդ մթնոլորտի ճարտարապետները, թերևս, ստույգ հաշվարկել են, որ նույն հաջողությամբ մերժվելու է նաև նորը: Այսպիսով, եկեղեցու դեմ ելած քաղաքական ուժերին սպասվում է իրենց իսկ որդեգրած ճակատագիրը: Խնդիրն այն է, որ իրենց տեսլականով մարդն այլևս չպետք է հակված լինի ազգային-ավանդական համակարգում որևէ հենակետ փնտրելուն:
Այս հակասական ու բարդ շրջանում մենք պետք է ոչ թե պարծենանք նույն այդ արժեքների նսեմացման առաջամարտիկի, ըստ էության, փորձադաշտի դեր ստանձնելով, այլ դրանք առավել համակարգված ու հետևողական պաշտպանելու ռազմավարություն առաջադրելով:
Հ.Գ. Տեղյակ եմ, որ մի քանի կենտրոններ, այդ թվում՝ գիտակ անհատներ զուտ հասարակական հիմունքներով ստանձնել են այդ առաքելությունը, ինչն անվերապահ ողջունելի է ...»։

В последних международных документах на Церковь навешивают ярлыки, ее называют «стереотипом», что находится в контексте глобализма — Даниелян
23/09/2024 13:48
Бывший министр юстиции Республики Армения, член Высшего Духовного Совета, доктор юридических наук Геворг Даниелян на своей странице в Facebook написал:
«Национальные и традиционные ценности, в том числе церковные, в последних международных документах по большей части именуются «стереотипами», что целиком находится в контексте глобализма. Эта тенденция не обошла и политическую жизнь, о чем наглядно свидетельствует тот факт, что практически во всех странах, даже в консервативной Англии, традиционные партии решительно отвергаются.
Это преподносится как ожидание нового, тогда как архитекторы этой атмосферы, по сути, правильно рассчитали, что новое будет отвергнуто с таким же успехом. Таким образом, политические силы, выступившие против церкви, столкнутся с той же участью. Проблема в том, что, по их видению, человек больше не должен быть склонен искать какую-либо точку опоры в национально-традиционной системе.
В это противоречивое и трудное время мы не должны хвастаться тем, что мы, по сути, стали пионерами испытательного полигона для нарушения этих самых ценностей, а должны предложить более системную и последовательную стратегию защиты.
P.S. Я знаю, что несколько центров, в том числе образованные люди, взяли на себя эту миссию исключительно на общественных началах, что безоговорочно приветствуется...»