«Դժվարանում եմ հավատալ, որ քաղաքական դիսոնանսի մեջ չէին հայտնվի Կանադայում»․ Լիլիթ Գալստյանը՝ Ալեն Սիմոնյանի չկայացած այցի մասին
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը գրել է․
«Այսօր պարզ դարձավ, որ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ղեկավարած պատվիրակության պաշտոնական այցը Կանադա, որը տեղի պիտի ունենար առաջիկա օրերին, անորոշ ժամանակով հետաձգվում է։
Հիշեցնեմ, որ ԱԺ պատվիրակությունը ձևավորվել էր Ալեն Սիմոնյանի քաղաքական նախապատվությունների և ճաշակի շրջանակներում, որի կազմում ընդդիմադիր որևէ պատգամավոր ընդգրկված չէր։
Միգուցե մենք, որ ապրում ենք կայուն և անգամ՝ հարաճուն ավտորիտար ռեժիմում, ուր զարմանալու ռեսուրս էլ չի մնացել, այս փաստն էլ արձանագրվեց ու անցավ, բայց ժողովրդավարական հորջորջվող և այդպիսին լինել հավակնող, ժողովրդավարական երկրների ընտանիքին անդամակցող երկրների համար սա չլսված, խայտառակ փաստ է՝ այն էլ ընդդիմադիր երկու խմբակցությունների գոյության պայմաններում։
Բնականաբար, սա չէր կարող վրիպել կանադական կողմի աչքից։
Հետաքրքիր զուգադիպությամբ՝ ճիշտ երեկ հրապարակվեց Արցախի հայաթափման առաջին տարելիցի կապակցությամբ Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլիի հատուկ հայտարարությունը, որն ավելի քան հակոտնյա է Արցախի առնչությամբ ՀՀ պետական քարոզչությանը, ի մասնավորի՝ Ալեն Սիմոնյանի բազմիցս հանրայնացրած համոզումներին։
Նախարարի հայտարարության մեջ նախ հաստատում կա՝ դարեր շարունակ էթնիկ հայերով բնակեցված տարածաշրջանում՝ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողության մասին, Լաչինի միջանցքի իննամսյա շրջափակման մասին, Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի ժամանակավոր միջոցի կիրառման որոշման ոտնահարման մասին։ Կանադան իր համերաշխությունն է հայտնել ճգնաժամից տուժած հայերին, ավելի քան 3․9 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն հատկացրել հրատապ կարիքները լուծելու համար։
Հայտարարությամբ մեկ անգամ ևս կոչ է արվում անվերապահորեն ազատել 2020 թ․ Ղարաբաղյան պատերազմի բոլոր հայ ռազմագերիներին։ Եվ ամենակարևորը՝ Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին մասնավորապես հայտարարել է, որ Կանադան աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բանակցային քաղաքական լուծմանը և աջակցում է ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության հարգման սկզբունքներին և ինքնորոշման իրավունքին, ինչը պետք է ենթադրի հայ խաղաղ բնակիչների վերադարձի անվտանգ և արժանապատիվ իրավունքը, երաշխավորի մարդու իրավունքների և քաղաքացիական կենսամիջոցների պաշտպանությունը և տարածքում հայկական մշակութային ու պատմական վայրերի պահպանումը»:
Իհարկե, պաշտոնական Երևանը մեկնաբանում է, թե այցը հետաձգելը կանադական քաղաքական ճգնաժամով է պայմանավորված, բայց դժվարանում եմ հավատալ, թե Ադրբեջանի հետ համահունչ ներդաշնակությամբ Արցախի հարցը փակված համարող, Ադրբեջանի ցեղասպանական քաղաքականության մասին լռող, Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության պատանդառութունը չնկատող, միջազգային դատարաններից մեր հայցերը հետ առնելու պատրաստակամություն ունեցող, արցախահայությանը հայրենիքում «հույր» համարող, հայրենիքը, ազգայինն ու պետականը կեղծ հակադրությունների դաշտ տարած քաղաքական ուժը և առհասարակ՝ Արցախի ուրացում որդեգրած քաղաքական ուժի ներկայացուցիչները քաղաքական դիսոնանսի մեջ չէին հայտնվի Կանադայում։
Ի դեպ, չեմ բացառում նաև հակառակորդից ստացված արձագանքը․․․
Իսկ Արցախի հարցը փակված չէ, պարզապես ազգային-պետական մտածողություն ունեցող առաջնորդությամբ, ազգային նպատակների շուրջ համազգային միասնականությամբ ու պառակտված ու անղեկ երկիրը ոտքի հանելով՝ կարող ենք իրավիճակը բեկել։

«Мне с трудом верится, что в Канаде они не оказались бы в политическом диссонансе»: Лилит Галстян о несостоявшемся визите Алена Симоняна
Депутат фракции «Армения» НС Лилит Галстян написала: «Сегодня стало ясно, что официальный визит делегации во главе со спикером НС Аленом Симоняном в Канаду, который должен был состояться в ближайшие дни, отложен на неопределенный срок.
Напомню, что делегация НС была сформирована в рамках политических предпочтений и вкусов Алена Симоняна, и в ее состав не вошел ни один депутат от оппозиции.
Может быть, у нас, живущих в стабильном и даже постоянно растущем авторитарном режиме, где уже нет ресурса удивляться, этот факт тоже был зафиксирован и пройден, но для стран, которые являются демократическими и претендуют на то, чтобы быть таковыми, и  входящих в семью демократических стран это неслыханный, позорный факт, и это в условиях существования двух оппозиционных фракций.
Естественно, это не могло ускользнуть от глаз канадской стороны.
По интересному совпадению, в связи с  первой годовщиной деарменизации Арцаха было опубликовано специальное заявление министра иностранных дел Канады Мелани Джоли, более чем противоречащее государственной пропаганде Республики Армения в отношении Арцаха, в частности, неоднократно афишируемым убеждениям Алена Симоняна.
В заявлении министра содержатся подтверждения о военных действиях, развязанных Азербайджаном в Нагорном Карабахе - регионе, веками населенном этническими армянами, девятимесячной блокаде Лачинского коридора, нарушении Азербайджаном решения о применении временной меры Международного суда. Канада выразила солидарность пострадавшим армянам, выделив свыше 3,9 млн. долларов гуманитарной помощи для решения неотложных нужд.
В заявлении еще раз содержится призыв об освобождении всех военнопленных. И самое важное: министр заявила, что Канада поддерживает переговорное политическое решение проблемы Нагорного Карабаха и принципы неприменения силы, уважения территориальной целостности и права на самоопределение, что должно подразумевать безопасное и достойное право на возвращение армянских гражданских лиц и др.
Конечно, официальный Ереван говорит, что задержка визита связана с политическим кризисом в Канаде, но мне трудно поверить, что  представители политической силы, которые отказалась от Арцаха, не оказалась бы в политическом диссонансе в Канаде.