«ՄԱԿ-ի ամբիոնն օգտագործել և չխոսել Արցախի, գերիների  մասին, ուղղակի անտրամաբանական է»․ Արցախի ՄԻՊ-ը՝ Փաշինյանի երեկվա ելույթի մասին
24/09/2024 18:04
«ՄԱԿ-ի ամբիոնն օգտագործել և չխոսել Արցախի, գերիների մասին, ուղղակի անտրամաբանական է»․ Արցախի ՄԻՊ-ը՝ Փաշինյանի երեկվա ելույթի մասին
«ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի նստաշրջանը, որն ուներ «Ապագայի սամիթ» խորագիրը, առիթ էր խոսելու այն մասին, որ ապագայում չպետք է լինեն ապօրինաբար պահվող գերիներ, պատանդներ, սակայն այդ մասին չխոսվեց։ Հետևաբար, արդարացվում են մեր մտահոգությունները, որ Հայաստանի իշխանությունը, առնվազն քաղաքական մակարդակում, պատշաճ աշխատանքներ չի տանում Բաքվում պահվող պատանդների և գերիների վերադարձի համար։
Տարբեր նախաձեռնություններ՝ լինի նաև սփյուռքում, թեկուզ ոչ հայերի կողմից, Օկամպոյի օրինակով եմ ասում, այս ժամանակահատվածը՝ COP-29-ից առաջ, փորձում են օգտագործել այդ թեման կարևորելու և դրա մասին անընդհատ խոսելու համար։ Բայց ունենալ նման հնարավորություն՝ ՄԱԿ-ի ամբիոնն օգտագործել և չխոսել դրա մասին, ուղղակի անտրամաբանական եմ համարում»,-168.am-ի հետ զրույցում նշել է Գեղամ Ստեփանյանը։
Հարցին՝ եթե ՀՀ իշխանությունը պաշտոնապես վերը նշված խնդիրների մասին չի բարձրաձայնում, Արցախի իշխանությունն ի վիճակի՞ է միայնակ այդ հարցերն առաջ տանել, Գեղամ Ստեփանյանը պատասխանել է՝ հիմնական խոչընդոտներից է հանդիսանում, հատկապես, երբ տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ հետաքրքրվում են, թե ինչու ՀՀ իշխանությունը պաշտոնական մակարդակով չի բարձրաձայնում այդ հարցերը։
«Վերջերս էլ երբ բարձրաձայնեցի գերիների, արցախահայերի վերադարձի մասին, միշտ կա հարցադրումը, թե ինչո՞ւ ՀՀ իշխանությունը պաշտոնական մակարդակով այդ հարցերի մասին չի խոսում։ Կարող եմ ասել, որ սա լրջագույն խնդիր է, որը կոնկրետ ինձ համար միշտ խոչընդոտներ է ստեղծում։
Հիմա, եթե Հայաստանի իշխանությունը մեր խնդիրների մասին չի խոսում, մեր կողմից լռությունը ճիշտ չէ։ Օրինակ, ինքս տարբեր հանդիպումներում հետևյալն եմ ասում, որ եթե ՀՀ իշխանությունը չի խոսում, արդյոք դա կարո՞ղ է պատճառ հանդիսանալ, որպեսզի միջազգային հանրությունը, որը նաև պատասխանատվություն ունի մարդու իրավունքների օրակարգի համար, ինքը ևս լռի։ Իհարկե, ցանկալի ու առաջնային կարևորություն կունենա, եթե ՀՀ իշխանությունը խոսի այդ մասին, բայց չի խոսում։ Մենք շարունակելու ենք խոսել և այս հարցերը պահել օրակարգում, մինչև  ՀՀ իշխանությունն այս հարցերը կվերադարձնի օրակարգ։
Կրկնում եմ՝ սա իրապես լրջագույն մարտահրավեր է մեզ համար։ Փաստացի՝ այսօր Հայաստանը միայն իրավական հարթակում է, որ շարունակում է պահպանել Արցախի հետ կապված որոշակի հարցեր։ Չնայած տարբեր պաշտոնյաների կողմից լսում ենք, որ հնարավոր է՝ իրավական հարցերն էլ հետ կանչեն։ Եթե այդպես լինի, դա կլինի տապանաքարն Արցախի հարցի մասով»,- ընդգծել է Գեղամ Ստեփանյանը։
Արցախի ՄԻՊ-ը նաև փոխանցել է՝ արցախահայերի վերադարձի իրավունքի պաշտպանությունն ունի աջակցություն տարբեր միջազգային կառույցների կողմից, իր միջազգային այցերի ընթացքում դրանում համոզվել է։
«Միանշանակ կարմիր թելի նման անցնում է այն գաղափարը, որ այս հարցերը չպետք է անտեսվեն, որ առանց այդ հարցերի հասցեագրման՝  խաղաղության հասնելը երկարաժամկետ չի կարող լինել։ Այդ ըմբռնումը կա տարբեր դերակատարների մոտ։ Հեռու չգնանք, ամենավառ օրինակը Կանադայի արտգործնախարարի վերջին հայտարարությունն է։ Կանադան համարում է, որ Արցախի հակամարտությունը կարգավորված չէ, բայց Հայաստանից դրա մասին չեն խոսում։ Նման աբսուրդային իրավիճակում ենք»,- եզրափակել է Գեղամ Ստեփանյանը։

«Пользоваться трибуной ООН и не говорить об Арцахе и пленных просто нелогично»: ЗПЧ Арцаха о вчерашнем выступлении Пашиняна
24/09/2024 18:52
«Сессия Генассамблеи ООН, носившая название «Саммит будущего», была возможностью говорить о том, что в будущем не должно быть незаконно удерживаемых пленных и заложников, но об этом ничего не было сказано. Следовательно оправдана наша обеспокоенность по поводу того, что власти Армении, по крайней мере на политическом уровне, не проводят должной работы по возвращению заложников и пленных, удерживаемых в Баку.
Различные инициативы, будь то в диаспоре, даже если и не со стороны армян, я говорю на примере Окампо, пытаются использовать этот период, до COP-29, чтобы подчеркнуть эту тему и постоянно говорить о ней. Но иметь такую ​​возможность пользоваться трибуной ООН и не говорить об этом, я считаю просто нелогичным", - сказал Гегам Степанян в беседе с 168.am.
На вопрос: если власти Армении официально не говорят о вышеупомянутых проблемах, смогут ли власти Арцаха самостоятельно продвигать эти вопросы, Гегам Степанян ответил: это одно из главных препятствий, особенно когда представители разных стран интересуются, почему власти Армении не поднимают эти вопросы на официальном уровне.
"В последнее время, когда я говорю о возвращении пленных арцахских армян, всегда возникает вопрос, почему власти РА не говорят об этих вопросах на официальном уровне. Могу сказать, что это серьезная проблема, которая лично для меня постоянно создает препятствия.
Теперь, если власти Армении не говорят о наших проблемах, наше молчание неправильно. Например, я сам на различных встречах говорю следующее: если власти Республики Арения не говорят об этом, может ли это быть поводом для молчания международного сообщества, которое также отвечает за правозащитную повестку дня? Конечно, было бы желательно и крайне важно, чтобы власти РА об этом говорили, но они этого не делают. Мы продолжим говорить и держать эти вопросы в повестке дня до тех пор, пока власти РА не вернут эти вопросы в повестку дня.
Повторяю, для нас это действительно серьезный вызов. Фактически, сегодня на правовой платформе находится только Армения, которая продолжает сохранять определенные вопросы, связанные с Арцахом. Хотя мы слышим от разных чиновников, что не исключено, что и юридические вопросы будут сняты. Если это так, то это станет надгробием для Арцахского вопроса», - подчеркнул Гегам Степанян.
Защитник прав человека Арцаха также сообщил, что защита права на возвращение арцахских армян пользуется поддержкой различных международных структур, в этом он убедился во время своих международных визитов.
"Несомненно, красной нитью проходит мысль о том, что эти проблемы нельзя игнорировать, что без решения этих проблем достижение мира не может быть долгосрочным. У разных акторов есть такое понимание. Не будем заходить слишком далеко, самым ярким примером является недавнее заявление министра иностранных дел Канады. Канада считает, что конфликт в Арцахе не урегулирован, но из Армении об этом не говорят. Мы находимся в такой абсурдной ситуации", - заключил Гегам Степанян.