Դատարանն իր հեղինակավոր խոսքը կասի՝ հակասո՞ւմ է, թե՞ ոչ.  ՍԴ նախագահը՝ Ադրբեջանի հետ սահմանազատման կանոնակարգի սահմանադրականության մասին (Տեսանյութ)
24/09/2024 11:04
Դատարանն իր հեղինակավոր խոսքը կասի՝ հակասո՞ւմ է, թե՞ ոչ. ՍԴ նախագահը՝ Ադրբեջանի հետ սահմանազատման կանոնակարգի սահմանադրականության մասին (Տեսանյութ)
Սահմանադրական դատարանում մեկնարկում է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի մասին կանոնակարգի սահմանադրականության հարցի քննությունը։
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ միջազգային որևէ պայմանագիր, որը Սահմանադրությամբ նախատեսված կարգով պետք է վավերացվի, չի կարող առանց Սահմանադրական դատարան անցնելու գնա վավերացման։
«Եթե մի բան պետք է վավերացվի՝ չի կարող չգալ Սահմանադրական դատարան, եթե կա մեկ միջազգային պայմանագիր, որը պետք է  վավերացվի, բայց չի վավերացվել, ուրեմն ինքը Հայաստանի համար իրավական ուժ չունի»,- ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե ահազանգեր կան, որ կանոնակարգը հակասում է Հայաստանի շահերին՝ Դիլանյանն ասաց, թե Բարձր դատարանը հենց դրա համար է հավաքվել, որ որոշի՝ հակասո՞ւմ է, թե՞ չի հակասում։

В Конституционном суде началась проверка конституционности положения о деятельности армянской и азербайджанской комиссий по делимитации границы
В Конституционном суде Республики Армения началась проверка конституционности положения о деятельности армянской и азербайджанской комиссий по делимитации границы.
Председатель Конституционного суда Арман Диланян заявил журналистам, что любой международный договор, который должен быть ратифицирован в порядке, предусмотренном Конституцией, не может быть ратифицирован без обращения в Конституционный суд.
«Если что-то нужно ратифицировать, это нельзя не направить в Конституционный суд. Если есть международный договор, который необходимо ратифицировать, но он не ратифицирован, то он не имеет юридической силы для Армении», - сказал он.
Что касается замечания о том, что есть опасения, что положение противоречит интересам Армении, Диланян сказал, что именно по этой причине был созван Высокий суд, чтобы решить, противоречит оно или нет.
"Суд скажет свое авторитетное слово, относительно того, противоречит или нет", - заявил председатель Верховного суда.