Վահագն Խաչատուրյանը «Ռուսական երկաթուղիներ» և ՀԿԵ ընկերությունների ղեկավարներին պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հրամանագրով «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն - խորհրդի նախագահ Օլեգ  Բելոզյորովը և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը պարգևատրվել են Երախտագիտության մեդալներով։
Ինչպես նշված է նախագահի հրամանագրում, մեդալները շնորհվել են «հայ-ռուսական բարեկամական կապերի ամրապնդման և 2024 թվականի մայիսին Հայաստանի հյուսիսում տեղի ունեցած ավերիչ ջրհեղեղի հետևանքների վերացման գործում նշանակալի ավանդի համար»։
Երախտագիտության մեդալը շնորհվում է պետական, տնտեսական, սոցիալական, գիտակրթական, հասարակական ոլորտներում ծավալած գործունեության, առողջապահության, կրթության, մշակույթի ոլորտների զարգացման գործում անձնական մեծ ավանդի, երկարամյա նվիրված և արդյունավետ աշխատանքի համար:
2024 թվականի մայիսի 25-ին երկարատև տեղումների հետևանքով, որին հաջորդել է Դեբեդ գետի վարարումը, տեղի է ունեցել բնակավայրերի ջրածածկում, ինչպես նաև վնասվել են ավտոճանապարհային և երկաթուղային ենթակառուցվածքները, այդ թվում ՝ 1800 մ գծային ճանապարհ, կոնտակտային ցանցի 45 հենասյուներ, մի շարք քարշային ենթակայանների  էլեկտրամատակարարման խափանում, երկաթուղային ավտոմատացման միջոցների վնասում։ Սահմանափակ ժամանակահատվածում իրականացվել է հսկայական քանակությամբ հողային աշխատանքներ, վերականգնվել են երկաթուղային գծի կիլոմետրեր, կոնտակտային ցանցերը, կապի համակարգերը և քարշային ենթակայանները։ Մինչև երթևեկության վերականգնումը ստեղծվել է առաջնահերթ բեռները Հայաստան հասցնելու ժամանակավոր սխեմա։ «Ռուսական երկաթուղիներ» և ՀԿԵ ընկերությունները ավելի քան 800 մլն դրամ են հատկացրել ավերիչ աղետի հետևանքները վերացնելու համար։

Президент Армении наградил Медалью признательности глав компаний РЖД и ЮКЖД
Указом президента Армении Ваагна Хачатуряна генеральный директор – председатель правления ОАО «Российские железные дороги» Олег Белозеров и генеральный директор ЗАО «Южно-кавказская железная дорога» Алексей Мельников награждены Медалями признательности.
Как говорится в указе президента, медали вручены «за упрочение армяно-российских дружеских связей и за значительный вклад в дело устранения последствий разрушительного наводнения», происшедшего на севере Армении в мае 2024 года.
Медаль признательности присуждается за деятельность в государственной, экономической, социальной, научно-образовательной, общественной сферах, большой личный вклад в развитие областей здравоохранения, образования, культуры, многолетнюю преданную и плодотворную работу.
25 мая 2024 года в результате продолжительных осадков с последующим переполнением и выходом из русла реки Дебед произошло затопление населенных пунктов, а также была повреждена автодорожная и железнодорожная инфраструктура, включая размытие 1800 м пути, падение 45 опор контактной сети, нарушение электроснабжения от ряда тяговых подстанций, повреждения средств железнодорожной автоматики. В течение ограниченного времени был проведен колоссальный объем земляных работ, восстановлены километры железнодорожного полотна, контактной сети, систем связи и тяговые подстанции. До восстановления движения была налажена временная схема доставки в Армению приоритетных грузов. На устранение последствий разрушительной стихии в целом компаниями РЖД и ЮКЖД было направлено более 800 млн драмов.