Հայաստանը շարունակում է ժողովրդավարական բարեփոխումները. Արարատ Միրզոյան
ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լիտվայի ԱԳ նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում փոխգործակցության հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի ընդլայնմանն ուղղված համատեղ աշխատանքներին, առկա հեռանկարներին։ «ՀՀ-ն շարունակում է ժողովրդավարական բարեփոխումները, մենք ակտիվորեն խորացնում ենք ԵՄ հետ համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով, և մեծապես գնահատում ենք այս ճանապարհին Լիտվայի անկեղծ աջակցություն», - ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում զարգացումների միտումների շուրջ։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի՝ սեղմ ժամկետում ստորագրման կարևորությունը և այդ հարցում ՀՀ կողմից արտահայտված քաղաքական կամքը:

Армения продолжает демократические реформы — Арарат Мирзоян
На полях Генеральной Ассамблеи ООН министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Литвы Габриэлюсом Ландсбергисом.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.
Была отмечена совместная работа, направленная на расширение повестки партнерства Армения-ЕС, а также существующие перспективы. "Республика Армения продолжает демократические реформы, мы активно углубляем сотрудничество с ЕС по всем направлениям и высоко ценим искреннюю поддержку Литвы на этом пути", - подчеркнул глава МИД Армении.
В контексте региональных событий они обменялись мнениями о тенденциях развития событий на Южном Кавказе. Арарат Мирзоян подчеркнул важность подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном в короткие сроки и выраженную Арменией политическую волю в этом вопросе.