Հենց այս օրերին «Կովկասյան պատի» բանալիները ժպիտով հանձնում են Թուրքիային, որպեսզի դառնա գերակա ուժ. Գեղամյան
25/09/2024 11:18
Թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը գրում է․ «1920 թ. թուրքական պետության հիմնադիր Քեմալ Աթաթյուրքը գրում էր, որ «Կովկասյան պատը պետք է վերացնել», այլապես Թուրքիան պաշտպանվելու հնարավորություն չի ունենա և չի կարող զարգանալ։
«Կովկասյան պատ» ասելով նա նկատի ուներ Հայաստանը, որը ոչ միայն խոչընդոտ էր դեպի Արևելք ծավալման համար, այլև անվտանգության սպառնալիք էր Թուրքիայի արևելյան ճակատում։
Աթաթյուրքն ու իր զինակիցները չհասան լիարժեք հաջողության։ Սակայն այդ ժամանակ առկա քաղաքական նպատակները որևէ տեղ չանհետացան՝ սպասելով գործարկվելու հարմար առիթի։
Տարիներ անց առիթը եղավ։
2024 թ. սեպտեմբերին «Կովկասյան պատի» բանալիները այդ պատի անվտանգության պատասխանատուները փաթեթավորված ու ժպիտով հանձնում են Թուրքիային, որպեսզի վերջինս կարողանա ծավալվի թե՛ դեպի Արևելք, թե՛ ընդհանրապես դառնա գերակա ուժ տարածաշրջանում։
Վերջին ցանկության մասին է գրում նաև Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը, որը նույնիսկ խոսուն վերնագրով գիրք է հրատարակել՝ «Ավելի արդար աշխարհ հնարավոր է»։ Թուրքիայի՝ տարածաշրջանում ու աշխարհում գերակայություն հաստատելու մանիֆեստ հանդիսացող այդ գիրքը երեկվանից Հայաստանի դե-ֆակտո կառավարության սեղանին է։
Իսկ տեղը, որում «հանձնվում էին» բանալիները, կոչվում է «Թուրքական տուն» (Türkevi) և ծառայում է որպես Թուրքիայի արևմտյան քարոզչության (այդ թվում՝ հակահայկական քարոզչության) գլխավոր շտաբերից մեկը։ Հենց այդ տեղից են աշխատում թուրքերը հայկական համայնքների դեմ, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ, Արցախի հարցի դեմ, մեր դեմ։

В эти дни Турции с улыбкой передаются ключи от «Кавказской стены», чтобы она стала доминирующей силой в регионе — Гегамян
Тюрколог Варужан Гегамян пишет: «Основатель турецкого государства Кемаль Ататюрк в 1920 году писал, что «Кавказскую стену нужно устранить», в противном случае у Турции не будет возможности защищаться и она не сможет развиваться. Говоря «Кавказская стена», он имел ввиду Армению, которая была не только препятствием на пути к Востоку, но и угрозой безопасности на восточном фронте Турции.
Полноценного успеха Ататюрк и его соратники не достигли, однако существовавшие в то время политические цели никуда не делись и ждали подходящего повода для претворения в жизнь.
И спустя годы повод представился. В сентябре 2024 года ключи от «Кавказской стены» ответственные за ее безопасность в обертке и с улыбкой вручили Турции, чтобы она не только смогла проложить путь на Восток, но и, в целом, стать доминирующей силой в регионе», - отмечает Гегамян.
Об этом последнем желании пишет также президент Турции Эрдоган, который даже опубликовал книгу со звучным названием «Более справедливый мир возможен».
Эта книга, являющаяся манифестом доминирования Турции в регионе и мире, со вчерашнего дня оказалась на столе де-факто правительства Армении.
Место, где «сдавались» ключи», называется «турецкий дом» (Türkevi) и служит одним из главных штабов западной пропаганды Турции (в том числе, антиармянской пропаганды).
Именно оттуда турки работают против армянских общин, против признания Геноцида армян, против Арцахского вопроса, против нас. Вот такие исторические и горькие реалии».